Obecnie w krajowym rejestrze odmian znajdują się 94 kreacje pszenicy ozimej: jedna zaliczona do grupy technologicznej elitarne chlebowe (E), 50 – do grupy jakościowe chlebowe (A), 31 – do grupy chlebowe (B), jedną – na ciastka (K) i 11 – do grupy pastewne lub inne (C).
Odmiany zaliczone do grup E, A, B są przydatne do wypieku chleba, stąd w nazwie określenie „chlebowa”. Wprowadzone w 2014 r. uszczegółowienie nazw dla grup „elitarnej” i „jakościowej” miało na celu jednoznaczne określenie jakości ziarna i jego przeznaczenia.
Jesienią 2014 r. zarejestrowano 10 nowych odmian: Belissa, Florus, Franz, Hondia, KWS Dakota, KWS Loft, Ohio, RGT Kilimanjaro, Rotax i Tobak. Jesienny termin rejestracji i specjalny tryb postępowania wynikał z utraty wyników badań OWT w 2012 r., spowodowanych dużymi stratami roślin po zimie 2011/2012. W lutym 2015 r., już w normalnym trybie, zarejestrowano kolejnych 11 odmian: Consus, Delawar, Florencia, Gimantis, Janosch, KWS Malibu, Leandrus, Pokusa, Rockefeller, Silenus i Skippy. W 2014 r. z krajowego rejestru skreślono 10 odmian, w tym 9 na wniosek zachowującego (Garantus, Look, Kobiera, Mikula, Muza, Alcazar, Batuta, Figura i Kampana) oraz jedną z powodu upłynięcia okresu wpisu w KR (Dorota).
Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 8/2015 str. 31