Mniejsze zapasy początkowe i obniżka zbiorów rzepaku zadecydują o dość dużym spadku światowej podaży rzepaku w sezonie 2015/16. Ponieważ zużycie rzepaku prawdopodobnie obniży się mniej niż podaż, zapasy tego surowca na koniec sezonu również będą niższe niż r/r. Takie prognozy dla światowego bilansu rzepaku przedstawili eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) w swoim ostatnim raporcie opublikowanym pod koniec czerwca br.
Światowa produkcja rzepaku w sezonie 2015/16, wg ekspertów MRZ, wyniesie 66,9 mln t i będzie niższa o 6% (tj. 4,5 mln t) w stosunku do sezonu 2014/15. Spadek zbiorów będzie konsekwencją zarówno mniejszych zasiewów, jak i plonów.
- W UE przewidywane są zbiory w wysokości 21,3 mln t (eksperci MRZ jeszcze w maju oczekiwali produkcji na poziomie 21,9 mln t, ale w wyniku przedłużającego się okresu ciepłej i suchej pogody w czerwcu zrewidowali swoje prognozy w dół). W odniesieniu do rekordowego sezonu poprzedniego, unijna produkcja rzepaku będzie o 3 mln t niższa. Wciąż jednak Będzie kształtować na poziomie powyżej średniej z ostatnich kilku lat. W Niemczech i Francji, które należą˛ do największych unijnych producentów rzepaku, oczekuje się zbiorów w wysokości odpowiednio 5,0 i 5,1 mln t wobec 6,3 i 5,5 mln t w 2014 r.
- Produkcja na Ukrainie jest szacowana na poziomie 1,9 mln t, co oznacza 14-procentowy spadek r/r.
- W przypadku Kanady oczekuje się spadku produkcji do 14,9 mln t z 15,6 mln t w ub.r. Przymrozki, jakie wystąpiły pod koniec maja, wyrządziły większe straty niż zazwyczaj o tej porze roku. Ocenia się, że ok. 5% plantacji została zaorana wobec 1% przeciętnie w ostatnich latach.
Zużycie rzepaku prawdopodobnie będzie większe od zbiorów i wyniesie 68,4 mln t. W stosunku do sezonu poprzedniego zmniejszy się o 5% (3,6 mln t). Jeśli te prognozy się sprawdzą będzie to pierwszy spadek konsumpcji rzepaku na świecie od 9 lat! Przyczyną niższego zużycia rzepaku będzie nie tylko mniejsza podaż tego surowca, ale również duża dostępność stosunkowo taniej soi.
Światowe zapasy rzepaku na koniec sezonu prognozowane są na poziomie 4 mln t wobec 5,6 mln t w sezonie poprzednim. Relacje podażowo-popytowe na światowym rynku rzepaku będą nieco bardziej napięte niż w sezonie poprzednim.
Relacja zapasów do zużycia przyjmie wartość 5,8% wobec 7,8% w sezonie poprzednim. Opierając się tylko na tym wskaźniku, można by oczekiwać wyższych przeciętnych cen rzepaku niż w sezonie wcześniejszym. Z drugiej strony jednak, światowe zbiory soi, która dominuje w globalnej produkcji oleistych, w bieżącym roku gospodarczym szacowane są na rekordowo wysokim poziomie. Wstępne prognozy na sezon 2015/16 również wskazują na wysoką produkcję. Jest to czynnik, który będzie wywierał presje na ceny rzepaku.