Pod koniec lipca Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ) opublikowała swój comiesięczny raport dotyczący sytuacji na światowych rynkach zbóż i oleistych.
W przypadku rzepaku, eksperci MRZ oczekują, że zbiory w bieżącym sezonie 2014/15 wyniosą 69,4 mln t i będą niższe od produkcji w sezonie poprzednim (o 2,1 mln t). Niemniej, i tak będzie to drugi najwyższy wynik w historii, wyższy o blisko 6 mln t od średniej z wcześniejszych 5 sezonów.
Warto zauważyć, że choć zbiory rzepaku na świecie w bieżącym sezonie będą niższe r/r, w Unii Europejskiej, która jest największym światowym producentem i konsumentem rzepaku, eksperci MRZ spodziewają się rekordowo wysokiej produkcji. Ma ona wynieść 22,6 mln t, tj. o 7% więcej niż w ub.r. Istnieją jednak obawy o jakość nasion, zwłaszcza w Niemczech i we Francji.
Wracając jednak do uwarunkowań światowych, jeśli uwzględnimy bardzo wysokie zapasy początkowe, z którymi weszliśmy w sezon 2014/15 - szacowane na poziomie ok. 6,2 mln t - światowa podaż rzepaku, rozumiana jako suma produkcji i zapasów początkowych, zwiększy się o 0,3 mln t r/r, do 75,7 mln t.
Jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące wzrostu zużycia rzepaku na świecie o 1 mln t do 70 mln t, konsumpcja przewyższy produkcję. W rezultacie zapasy na koniec sezonu zmniejszą się r/r i wyniosą 5,4 mln t wobec 6,2 mln t w końcówce sezonu 2013/14.
Relacja zapasów do zużycia na koniec sezonu 2014/15 wyniesie 7,7%. Będzie to mniej niż w sezonie 2013/14 (9,0%). Z drugiej strony jednak, wielkość ta będzie większa niż w kilku sezonach wcześniejszych.