Prawidłowo wykonana uprawa w dużej mierze wpływa na efekt końcowy produkcji roślinnej. Przystępując do niej, warto pamiętać o złotej zasadzie: tak dużo zabiegów uprawowych, jak to jest niezbędne, a tak mało, jak to tylko możliwe.
Niezależnie od tego, czy uprawa jest wykonywana w systemie orkowym, czy bez orki, zawsze należy wykonywać ją profesjonalnie. Nie wolno jej opóźniać, ani zbytnio upraszać. Zboża w płodozmianie należy prawidłowo umieścić, co zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, a gospodarzowi satysfakcjonujący plon.
Przedplon ma znaczenie
Uprawiając zboża ozime pamiętajmy, aby odpowiednio umieścić je w strukturze zasiewów. Należy je tak dobrać, aby otrzymać jak największy plon przy jak najmniejszych kosztach poniesionych na uprawę. Jeśli w strukturze zasiewów zboża przypadają po zbożach, to należy wysiewać je w taki sposób, aby ograniczyć negatywne oddziaływanie przedplonu na roślinę uprawną. Uprawiane w Polsce zboża różnią się istotnie wymaganiami zarówno co do przedplonu, jak i warunków glebowych.
Populacyjne czy mieszańcowe
Wybór odmiany jest kluczowym elementem produkcji roślinnej. W polskim rolnictwie dominują odmiany populacyjne, jednak nie brakuje mieszańcowych. Spośród wszystkich zbóż żyto jest gatunkiem, w którym jest zarejestrowanych najwięcej odmian mieszańcowych. Odmiany te charakteryzują się zdecydowanie większą plennością niż populacyjne. Z wielu przeprowadzonych badań wynika jednoznacznie, że odmiany mieszańcowe plonują o 15–20% wyżej. Związane jest to z efektem heterozji, uzyskanym przez krzyżowanie form męskosterylnych i zapylaczy o szerokiej podstawie genetycznej. Trzeba jednak pamiętać, że efekt heterozji utrzymuje się tylko w pierwszym pokoleniu. Wysiewając odmiany mieszańcowe z własnego zbioru, trzeba liczyć się z istotnym spadkiem plenności. Przeprowadzone badania wykazały, że plon będzie na poziomie odmian populacyjnych. Wymagania glebowe odmian populacyjnych i mieszańcowych są bardzo zbliżone. Chcąc mieć pewność, że uzyskany plon będzie wyższy, odmiany mieszańcowe trzeba wysiewać na nieco lepszych stanowiskach.
Więcej o uprawie zbóż można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki nr 9/2017