Efekty ekonomiczne uzyskane w minionym sezonie zmuszają właścicieli gospodarstw do szukania oszczędności, również w nawożeniu, które w pierwszej kolejności dotyczą zbóż paszowych, w tym pszenżyta ozimego.
Wielu rolników uważa, że pierwszeństwo w nawożeniu mają rośliny towarowe, czyli te, które przynoszą bezpośrednio dochód. Warto zatem postawić pytanie, jak w roku obecnym, który jest bardzo specyficzny, należy podejść do jesiennego nawożenia tej rośliny. Pszenżyto ozime ma wysoki potencjał plonotwórczy (w sprzyjających warunkach może plonować znacznie powyżej 8 t/ha), możliwy do wykorzystania pod warunkiem odpowiednio wysokiego nawożenia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku w niektórych regionach kraju rośliny ozime (zarówno rzepak, jak i zboża) plonowały znacznie poniżej oczekiwań. Dlatego można założyć, że wartość stanowiska, które pozostawiły po sobie, jest lepsza niż w latach ubiegłych (niższe plony to mniejsze pobranie składników pokarmowych). Jeżeli więc będą one przedplonem pszenżyta, to planując jego przedsiewne nawożenie poza standardowymi czynnikami warto również przeanalizować, jak były nawożone rośliny przedplonowe oraz jak plonowały i w razie potrzeby przeprowadzić korektę potrzeb nawozowych.
Azot tylko w razie konieczności
Pszenżyto ozime przed siewem powinno być nawożone przede wszystkim fosforem i potasem, natomiast nawożenie azotem należy przeprowadzić tylko w razie koniczności, tj. przy bardzo niskiej podaży tego składnika w glebie. W takim przypadku zaleca się stosowanie niewielkiej ilości azotu (20–30 kg N/ha). Brak dostępu do nadmiernej jego ilości w okresie jesiennym nie tylko poprawia zimotrwałość pszenżyta, lecz także pobudza rośliny do budowania silnego systemu korzeniowego, co jest podstawą prawidłowego ich odżywienia, a w konsekwencji uzyskania zadowalających plonów. Jednocześnie nawożenie pszenżyta magnezem i siarką jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju nawozów, w których te składniki wprowadzamy do gleby. Przyjmuje się, że trudno rozpuszczalne związki magnezu i siarki powinny być zastosowane przed siewem, natomiast jeżeli stosujemy te składniki w nawozach szybko działających, np. w kizerycie, to nawożenie powinno być przeprowadzone wczesną wiosną (szczególnie na glebach lżejszych), gdyż w ten sposób ograniczamy straty tych składników w wyniku wymywania (obydwa składniki są podatne), które to w sprzyjających warunkach (duże opady, brak mrozów) zachodzi późną jesienią i zimą.
Więcej o nawożeniu pszenżyta można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki