StoryEditor

Na spotkaniu polowym w Gaju Małym

21.05.2020., 00:00h

Miejscowość Gaj Mały k. Szamotuł (woj. wielkopolskie),  to jedna z sześciu lokalizacji, w których firma Bayer CropScience prowadzi badania i obserwacje porównawczo-wdrożeniowe, dotyczące czterech podstawowych i ważnych dla tego regionu gatunków zbóż (pszenica, żyto, pszenżyto i jęczmień), a także kukurydzy, rzepaku i buraków cukrowych. Przeznaczono pod nie 5 ha i na tym obszarze realizowane jest przeszło 40 różnych typów doświadczeń.

Centrum Doradztwa Technicznego w Gaju Małym znajduje się na terenach należących do Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego GAŁOPOL Sp. z o.o. – powierzchnia gruntów ornych wynosi tu 1250 ha. Jest to gospodarstwo nowoczesne i zarazem specyficzne, bowiem prowadzi uprawę w technologii uproszczonej (bezorkowej), co daje możliwość sprawdzenia naszych produktów w takich właśnie warunkach – informuje Piotr Choroszewski z Bayer CropScience. Taki system uprawy pozwala ograniczyć koszty robocizny i eksploatacji maszyn przy równoczesnej poprawie organizacji funkcjonowania całego gospodarstwa. Przyczynia się jednak do zwiększenia zachwaszczania i utrudnia zwalczanie chwastów.

Herbicydy w uprawie kukurydzy i buraków

Początek wschodów chwastów to najlepszy moment na zastosowanie nowego herbicydu Maister Power 42,5 OD. – Nasz nowy herbicyd, w odróżnieniu od Maister 310 WG, wykazuje nie tylko lepsze działanie na chwasty i ma szersze spektrum działania, ale również może być stosowany nieco wcześniej. W jego skład wchodzą bowiem aż trzy substancje czynne, z których dwie (jodosulfuron metylosodowy i foramsulfuron) działają poprzez liście, a trzecia (tienkarbazon metylu) wykazuje zarówno działanie nalistne, jak również jest pobierana przez korzenie młodych chwastów – przypomina Piotr Choroszewski.

Poletka buraków odchwaszczane za pomocą herbicydów Betanal maxxPro 209 OD i Goltix 700 SC

Podstawą odchwaszczania buraków jest stosowanie herbicydów w dawkach dzielonych, dostosowanych do warunków pogodowych i fazy wzrostu – głównie chwastów. Podstawowym herbicydem w tej uprawie jest Betanal maxxPro 209 OD, stosowany w różnych dawkach i w połączeniu z innymi środkami zwiększającymi liczbę zwalczanych chwastów o samosiewy rzepaku i chwasty rumianowate.

Ochrona zbóż

Większość herbicydów dostępnych do wiosennego zwalczania chwastów w uprawie zbóż oparta jest na związkach z grupy sulfonylomoczników, na które wiele chwastów (w tym miotła zbożowa, wyczyniec i chaber bławatek) jest odpornych. Dlatego w uprawie zbóż ozimych zdecydowanie lepsze efekty daje jesienne zwalczanie chwastów. Potwierdzeniem jest doświadczenie, w którym na poletkach z pszenicą ozimą porównywano jesienne odchwaszczanie herbicydem Komplet 500 SC, stosowanym w różnych terminach, z wiosennym zwalczaniem chwastów. W ocenieocenie Choroszewskiego, najlepsze efekty dało zastosowanie Komplet 500 SC w fazie szpilkowania, w dawce 0,5 l/ha.

zboza inter. Efektem zastosowania najnowszej technologii ochrony w pszenicy ozimej Univo Xpro (Aviator Xpro 225 EC + Fandango 200 EC) jest doskonała skuteczność przeciwko septoriozie i innym chorobom liści i kłosów oraz długotrwała ochrona

Aby lepiej przedstawić korzyści wynikające z zaprawiania, ziarno pszenicy i jęczmienia przed siewem zostało sztucznie zainfekowane zarodnikami grzybów chorobotwórczych, a następnie część zaprawiono zaprawami (Lamardor 400 FS, Scenic 080 FS, BaytanUniversal 094 FS i nowy Baytan Trio 180 FS). W dalszym okresie uprawy nie wykonywano żadnych zabiegów fungicydowych. W fazie kłoszenia widoczne były duże różnice w zdrowotności roślin wyrosłych z ziarna zaprawionego, a tymi bez ochrony. Doświadczenia zaprawowe pokazały również pozytywny wpływ nowej zaprawy Baytan Trio 180 FS na wzrost i zdrowotność roślin dzięki tzw. efektowi kotwicy. – W porównaniu z dotychczasowym Baytanem Universal, Baytan Trio nie powoduje opóźnienia we wzroście roślin, które dodatkowo mają niezwykle mocny system korzeniowy – informował Choroszewski.

Na plantacji pszenicy ozimej widoczne były efekty stosowania różnych wariantów ochrony fungicydowej. Wśród nich efekty najnowszej technologii Univo Xpro, w której do pierwszego zabiegu użyto Aviator Xpro 225 EC. Drugi zabieg wykonano w fazie kłoszenia fungicydem Fandango 200 EC. Atuty tego systemu to doskonała skuteczność przeciwko septoriozie i innym chorobom liści i kłosów oraz długotrwała ochrona i korzystny wpływ na plonowanie zbóż.

Nowe i sprawdzone odmiany rzepaku

rzepak inter. Głównymi bohaterami kompleksowej ochrony rzepaku są fungicydy Tilmor 240 SC i Propulse 250 SE oraz insektycyd Proteus 110 OD

Wśród 10 odmian rzepaku, które wysiano na poletkach w Gaju Małym, były odmiany mieszańcowe (Puncher F1, Lexer F1, Jumper F1, Jenifer F1, Belana F1, Bagira F1, Vectra F1, Elektra F1) i liniowe (Letitia i Bellavue). Można było zatem porównać same odmiany, a także kompleksową technologię ochrony Bayer CropScience przed chorobami i szkodnikami. Jesienią zastosowano Tilmor 240 SC (0,75 l/ha), chroniący rośliny przed chorobami. Zabieg tym preparatem powtórzono wiosną w dawce 1 l/ha. W zabiegu wiosennym połączono ten fungicyd z insektycydem Proteus 110 OD, chroniąc jednocześnie rośliny przed słodyszkiem rzepakowym. W chwili opadania płatków użyto fungicydu Propulse 250 SE przeciwko zgniliźnie twardzikowej i innym chorobom okresu okołokwitnieniowego oraz ponownie zastosowano Proteus 110 OD.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z tego spotkania.

04. maj 2024 14:15