StoryEditor

Mieszańcowa czy populacyjna?

21.05.2020., 00:00h

Wkrótce rozpoczną się siewy rzepaku. To już ostatnia chwila, aby podjąć decyzję jaką odmianę wysiać. Biorąc pod uwagę bogatą ofertę firm nasiennych, które co roku prezentują swoje rzepaki na licznych spotkaniach polowych, wybór nie jest łatwy.

Plantatorzy rzepaku mogą wybierać spośród odmian mieszańcowych i populacyjnych. Obie grupy mają swoich zwolenników, chociaż większą popularnością cieszą się odmiany populacyjne, o niższym pokroju, ich zbiór jest tańszy i łatwiejszy. To rozwiązanie dla gospodarstw o niższej intensywności uprawy rzepaku. Niewątpliwą zaletą odmian populacyjnych jest ich dobra tolerancja na wczesny siew.

Z kolei odmiany mieszańcowe są bardziej plenne – wg badań COBORU o około 10% – niż odmiany populacyjne. Cechuje je szybki jesienny wzrost, dobra zimotrwałość oraz mrozoodporność – czyli, poza plennością, cechy najbardziej pożądane przez plantatorów. Na ich niekorzyść przemawia kilkukrotnie droższy materiał siewny oraz konieczność jego corocznej wymiany, ponieważ efekt heterozji występuje tylko w pierwszym pokoleniu. Dlatego wybierając odmianę powinniśmy ocenić czy warunki uprawowe gospodarstwa pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmiany, a uzyskany plon zrównoważy poniesione koszty. Może okazać się, że w warunkach konkretnego gospodarstwa lepszym rozwiązaniem będzie tańsza odmiana populacyjna.

18. maj 2024 09:05