StoryEditor

Kwietniowa ocena ozimin

21.05.2020., 00:00h

Pod koniec kwietnia nasza redakcja zorganizowała w Bugaju i Rogalinie (woj. wielkopolskie) spotkanie polowe, podczas którego oceniono obecną kondycję ozimin. W spotkaniu uczestniczyli naukowcy oraz przedstawiciele firm dostarczających środki do produkcji.

Lustrację pól poprowadzili prof. dr hab. Marek Korbas z IOR – PIB w Poznaniu oraz dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W pierwszej kolejności ocenie poddano plantacje rzepaku ozimego oraz pszenicy, jęczmienia i pszenżyta ozimego w Bugaju, należące do gospodarstwa Rolnego Golpasz w Grabowie Królewskim.  Wskutek utrzymującej się suszy oraz  późnego zastosowania I i II dawki azotu (9 marca i 9 kwietnia) na roślinach były widoczne objawy niedoboru tego pierwiastka.

W Rogalinie oceniono plantację żyta ozimego. Tu również największym problemem był brak wody - od lutego opady deszczu wyniosły zaledwie 40 litrów na metr kwadratowy. Ponadto, na pojedynczych roślinach były zauważalne skutki żerowania skrzypionki zbożowej oraz objawy brunatnej plamistości liści zbóż. Mimo gleby słabej klasy, rośliny jednej z lustrowanych odmian żyta wytworzyły kłosy z 24 piętrami. Niestety, jeżeli susza będzie długotrwała, potencjał plonotwórczy tej odmiany zostanie zmarnowany - już w trakcie kwietniowej lustracji można było zaobserwować redukcję kłosów.

 
22. listopad 2024 15:33