Światowa prognoza produkcji kukurydzy w trzecim kwartale 2014 r. podlegała ciągłym zmianom. Sytuacja ta ma też odzwierciedlenie w cenie kontraktów terminowych na światowych giełdach. Z ostatniego raportu Ministerstwa Rolnictwa USA wynika, że prognozowana produkcja kukurydzy na światowym rynku ulegnie zmniejszeniu. W dużej mierze wpływ na wielkość produkcji będą miały zmiany klimatyczne w niektórych krajach i regionach producenckich. Kontrakty terminowe kukurydzy na giełdzie w Chicago spadły we wrześniu do minimum, niespotykanego od lipca 2010 roku.
Głównymi producentami kukurydzy na świecie są: USA, Chiny, Brazylia Unia Europejska i Ukraina. Analitycy oszacowali na lipiec wielkość światowej produkcji kukurydzy na 979.1 mln t, ale w kolejnych miesiącach została korygowana, jako niższa głównie z powodu redukcji uprawy w USA – światowego lidera w produkcji (-1.91 mln t), Kanadzie (-0.9 t) i krajów tworzących były Związek Radziecki (-0.5 mln t). Tego spadku nie zrekompensuje prognoza wzrostu produkcji w Chinach (+2.0 mln t) i Unii Europejskiej (+0.39 mln t).
W światowej czołówce producentów kukurydzy liderem są Stany Zjednoczone i planowana na lipiec produkcja kukurydzy w tym kraju została oszacowana na 352 mln t. Tymczasem w kolejnych miesiącach odnotowano wzrost do 365,66 mln t, a z ministerialnych raportów (USDA) wynika, że warunki uprawy kukurydzy poprawiają się z tygodnia na tydzień.
Produkcja kukurydzy w Chinach początkowo, z powodu większego areału zasiewów, została oszacowana na poziomie 222 mln t, przy wydajności na poziomie 10,37 t /ha. We wrześniu, z powodu suszy, obniżono prognozowaną wielkość produkcji o 5 mln t do 217 mln t.
W Brazylii Krajowa Spółka Zaopatrzenia Rynku (CONAB) zwiększyła szacowaną produkcję w kraju o 0,3 mln t do 78,2 mln t.
Prognoza eksportu kukurydzy na świecie w lipcu i sierpniu dokonana przez USDA utrzymywała się na niezmienionym poziomie w USA (43 mln t), Brazylii (22 mln t), Argentynie (17 mln t), Ukrainie (17 mln t) oraz Rosji (3,5 mln t). We wrześniu korekty wzrostowej dokonano w USA i Brazylii. W Argentynie obserwuje się zmniejszenie eksportu kukurydzy, wynikające z braku zaufania do polityki rolnej w tym kraju. Wielu producentów zatrzymało plony w gospodarstwie i oczekuje na zmiany na krajowym rynku.
Prognozuje się, że konflikt między Rosją a Ukrainą doprowadzi do zmniejszenia eksportu ziarna z tego regionu.
Największy popyt na kukurydzę odnotowano w Japonii, UE, Meksyku, Korei Pd. oraz Egipcie. Popyt utrzymywał się na stabilnym poziomie w III kwartale roku. Jedynie UE i Meksyk ograniczyły import, wiąże się to z prognozowaną poprawą plonowania kukurydzy w tych krajach.
Chińskie młyny importowały we wrześniu br. ok 200 000 t kukurydzy z Bułgarii za kwotę 2 050 juanów tj. 334 dolary za tonę, łącznie z kosztem transportu. Oprócz tego Chiny importowały w sierpniu kukurydzę z Ukrainy w ilości 112 332 t. Dotychczasowy import z tego kraju oszacowano na 409 619 t od początku tego roku. W ten sposób Ukraina stała się drugim, po USA, ważnym eksporterem kukurydzy dla Chin.
Kontrakty terminowe kukurydzy na Giełdzie w Chicago w ostatnim tygodniu września przedstawiały się następująco:
Wykresy: oprac. własne na podst. danych z USDA oraz International Grains Council (IGC)