StoryEditor

Korekta w dół prognoz tegorocznej produkcji rzepaku w UE

21.05.2020., 00:00h

W raporcie opublikowanym 10 lipca br. eksperci Oil World skorygowali w dół prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku w UE do 21,6 mln t. Miesiąc wcześniej oczekiwali jeszcze, że produkcja może wynieść 22 mln t wobec rekordowych 24,4 mln t w 2014 r.

Spadek zbiorów przewidywany jest we wszystkich krajach należących do liczących się producentów rzepaku w UE, a więc w Niemczech (o 17% r/r do 5,1 mln t), Francji (o 8% r/r do 5,1 mln t), Polsce (o 11% r/r do 2,9 mln t) oraz w Wielkiej Brytanii (o 9% r/r do 2,3 mln t).

Jeśli dodatkowo uwzględnimy zapasy początkowe na poziomie 1,1 mln t - czyli niższym niż oczekiwano jeszcze kilka czy kilkanaście tygodni temu - oraz potencjalne trudności w zwiększeniu importu rzepaku do Wspólnoty, wynikające m.in. ze spadku produkcji na Ukrainie, prawdopodobne wydaje się zmniejszenie przerobu rzepaku. Eksperci Oil World prognozują, że może być on o 1,3-1,5 mln t niższy niż w sezonie poprzednim 2014/15, gdy wyniósł ok. 25 mln t.

Zbiory rzepaku na Ukrainie mniejsze niż przed rokiem Na Ukrainie, która należy do czołówki największych eksporterów rzepaku na świecie, trwają zbiory rzepaku. Prace żniwne postępują jednak wolniej niż przed rokiem.

Tegoroczne zbiory rzepaku w tym kraju szacowane są na 1,9 mln t wobec 2,3 mln t w 2014 r. i 2 mln t średnio w ostatnich 3 latach. Mniejsza produkcja będzie rzutować na wielkość eksportu ukraińskiego rzepaku w bieżącym sezonie. Eksperci Oil World prognozują, że może on wynieść 1,6 mln t wobec blisko 2 mln t w sezonie poprzednim. Jeśli prognoza ta się zrealizuje, będzie to oznaczać eksport najniższy od 3 lat.

Warto zwrócić uwagę, że choć podstawowym kanałem zbytu ukraińskiego rzepaku jest eksport, w ostatnich latach coraz więcej surowca zaczęło trafiać do krajowych zakładów przetwórczych. W odniesieniu do zbiorów wciąż są to jednak niewielkie wolumeny. Wg ekspertów Oil World, w najbliższych miesiącach przerób rzepaku na Ukrainie może kształtować się na poziomie takim, jak przed rokiem.

Ceny rzepaku na giełdzie MATIF Jak podaje Sparks, pomimo obaw o wielkość tegorocznych zbiorów, postępujące zbiory rzepaku w Europie, spodziewane opady deszczu w niektórych regionach uprawy canoli w Kanadzie, a także spadki cen soi w USA nieco osłabiły ceny rzepaku na giełdzie paryskiej. Jednak wg Sparksa, w dłuższym okresie ceny rzepaku będą˛ trzymać się mocno z racji spodziewanego spadku zbiorów u kluczowych jego producentów na świecie. W ostatni piątek 17.07 cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (sierpień 2015) wyniosła 388,75 EUR/t i była o 1,0% niższa w porównaniu do ceny przed tygodniem, podczas gdy cena rzepaku w kontrakcie listopadowym 2015 wyniosła 390,50 EUR/t i także była o 1,6% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia.

28. kwiecień 2024 00:51