StoryEditor

John Deere z nagrodą za najlepszą innowację CES 2022

Technologia See & Spray od John Deere zdobyła nagrodę Best of Innovation w dwóch kategoriach przed targami CES 2022. Za co nagrodzono właśnie tę innowację?

25.11.2021., 00:00h

CES 2022 już niebawem

Przed branżą technologiczną najbardziej znaczące wydarzenie w skali światowej – targi CES w Las Vegas (Nevada, USA). Organizowana przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association) impreza od 1967 roku jest miejscem premiery przełomowych produktów, od magnetowidu, TV HD, DVD, przez komputery, tablety po systemy bezzałogowe i VR.

Na najbliższych targach, które odbędą się w dniach od 5 do 8 stycznia 2022 r. zaprezentuje się ponad 1700 firm ze swoimi osiągnięciami w dziedzinie cyfryzacji, motoryzacji, NFT, gier, robotyki i wielu innych. Wśród wystawców znajdą się takie giganty jak Amazon, Google, Intel, Meta, Microsoft oraz John Deere.

John Deere z nagrodami

Przed wydarzeniem stowarzyszenie CTA przyznało nagrody dla innowacji, które zaprezentowane zostaną już w styczniu w Las Vegas. Po raz trzeci CTA nagrodziło firmę John Deere, która zdobyła CES® 2022 Innovation Awards: Best of Innovation w dwóch kategoriach: „Robotyka”  oraz „Inteligentne pojazdy i transport”.

Kategoria Robotyka dotyczy maszyn programowalnych lub o innej formie inteligencji, takich, które mogą wykonać konkretne zadania lub odtworzą ludzki sposób poruszania i interakcji.

Kategoria Pojazdy inteligentne i Transport natomiast obejmuje produkty motoryzacyjne i transportowe. Dotyczy także usług integrujących technologię prowadzenia maszyn.

Nagrodę przyznaje kapituła konkursu, której członkami są projektanci, inżynierowie i przedstawiciele mediów zajmujących się technologią. Wyróżnia się takie kryteria oceny jak inżynieria, funkcjonalność, estetyka i design oraz to, co sprawia, że są unikatowymi i innowacyjnymi. Najlepsze produkty zdobywają nagrodę „Best of Innovation”.

Technologia See & Spray

Stowarzyszenie nagrodziło John Deere za technologię See & Spray. Jest to zaawansowana technologia robotyki rolniczej: wpływa na rozpoznawanie obrazów przez maszynę rolniczą i uczenie się wykrywania różnicy pomiędzy roślinami a chwastami. Co więcej, przyczynia się do precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin. Jak zapewnia producent, ta technologia rozpoznawania roślin może zagwarantować zysk rolnikowi i środowisku naturalnemu jednocześnie.

– Możliwości technologiczne w rolnictwie inspirują nas do rozwijania nowatorskich smart-urządzeń, systemów i rozwiązań. Pozwolą zająć się każdą rośliną z osobna. Jednocześnie możemy wspierać naszych klientów – mówił Jahmy Hindman, Chief Technology Officer w John Deere – John Deere stoi na czele innowacji. Dzięki technologii takiej jak See & Spray pomagamy naszym klientom w maksymalizacji zrównoważonego rozwoju. Wspieramy rentowność, produktywność i widoczność, aby mogli skupić się na wytworzeniu pożywienia dla wciąż rosnącej, globalnej ludzkiej populacji.

Jak działa ta technologia? Wykorzystuje uczenie maszynowe (ang. deep learning), kamery i robotykę, żeby odróżnić uprawy od chwastów. W ten sposób producent chce traktować każdą roślinę indywidualnie, żeby zapewnić jej to, czego akurat potrzebuje.

Do zalet technologii See & Spray zdecydowanie można zaliczyć mniejsze zużycie środków ochrony roślin, które dzięki precyzyjnej aplikacji chroni środowisko i utrzymuje uprawę w dobrej kondycji

al na podst. John Deere, ces.tech
fot. John Deere

04. marzec 2024 12:14