StoryEditor

Jesienna ocena stanu upraw w 2014

21.05.2020., 00:00h

Tegoroczna jesień bardzo sprzyjała rolnikom, stąd wszelkie prace polowe na ogół wykonywane były prawidłowo i terminowo poza niektórymi województwami, gdzie uwilgotnienie gleby było niedostateczne dla siewów, kiełkowania i wzrostu roślin. W niektórych rejonach (województwa południowe kraju), nadmierne uwilgotnienie gleby opóźniało siew rzepaku i zbóż ozimych. Obniżona wilgotność gleby w niektórych rejonach stwarzała problemy w jej prawidłowym doprawianiu. Ogólnie przebieg jesiennej pogody sprawił, że aktualnie uprawy wyglądają bardzo dobrze i rośliny są na ogół w dobrej kondycji.

Rzepak ozimy zasiano w większości województw w optymalnych terminach agrotechnicznych. Główny problem w uprawie rzepaku, to nie siewy po terminie, ale jego nadmierny wzrost jesienią oraz występowanie szkodników i chorób, co zmuszało rolników do stosowania pestycydów jesienią łącznie z preparatami hamującymi jego wzrost.

Dopłaty do materiału siewnego przyczyniły się do tego, że rolnicy w ostatnich latach w większym stopniu korzystają z kwalifikowanego materiału siewnego. Generalnie na rynku nasiennym nie brakuje nasion kwalifikowanych. Wielu rolników decyduje się na zasiewy nowych odmian dotychczas nie stosowanych w swoich gospodarstwach.

Uprawy ozime w końcowej fazie rozwoju jesienią 2014 r. – przed wejściem w stan zimowego spoczynku – były właściwie wyrośnięte i dobrze rozkrzewione, a przebieg pogody w listopadzie nie stwarzał zagrożenia dla roślin. Istnieje niebezpieczeństwo, że nagły spadek temperatur w okresie wegetacji bez zahartowania i braku okrywy śnieżnej może wpłynąć niekorzystnie na przezimowanie roślin.

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2015 r. zasiano około 4,4 mln ha tj. na poziomie roku ubiegłego, w tym:

  • pszenicy ozimej zasiano ponad 1,9 mln ha,
  • żyta około 1,0 mln ha,
  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha,
  • jęczmienia ozimego ok. 215 tys. ha,
  • mieszanek zbożowych ozimych ok. 98 tys. ha.

Powierzchnię obsianą rzepakiem ozimym szacuje się na około 831 tys. ha.

Według ocen rzeczoznawców, stan zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2015 r. przed wejściem w stan zimowego spoczynku był lepszy od ubiegłorocznego. Oceniono go na 3,7 – 3,8 stopnia kwalifikacyjnego.

Najwyżej oceniono stan plantacji pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego – na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Najniżej oceniono stan plantacji żyta, jęczmienia ozimego i mieszanek zbożowych ozimych – na 3,7 stopnia.

W przekroju terytorialnym stan plantacji zbóż ozimych był bardzo zróżnicowany. Oceny stanu poszczególnych gatunków zbóż ozimych wahały się:

  • dla pszenicy od 3,2 stopnia kwalifikacyjnego w województwie podlaskim do 4,1 stopnia w województwie lubuskim oraz 4,0 stopnia w województwach: małopolskim, opolskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim;
  • dla żyta od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie podkarpackim i 3,5 w województwach: lubelskim i wielkopolskim do 4,2 w województwie śląskim.
  • dla jęczmienia od 3,3 stopnia kwalifikacyjnego w województwie podlaskim i 3,5 w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim, do 4,3 w województwie śląskim;
  • dla pszenżyta od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie podlaskim i 3,5 województwie podkarpackim, do 4,2 w województwie lubuskim i 4,0 – w województwach: opolskim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim;
  • dla mieszanek zbożowych od 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: podkarpackim, podlaskim i wielkopolskim, do 4,0 w województwach: lubelskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Plantacje rzepaku i rzepiku ozimego średnio w kraju oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Oceny plantacji wahały się od 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: dolnośląskim, podkarpackim i podlaskim do 4,5 w województwie śląskim i 4,2 w województwach lubuskim i łódzkim.

W optymalnych terminach agrotechnicznych zasiano ponad 80% powierzchni pszenicy ozimej (w 2013 r. – 80%), około 80% powierzchni żyta (w 2013 r. – 77%), około 78% powierzchni jęczmienia ozimego (w 2013 r. – 86%), około 79% powierzchni pszenżyta ozimego (w 2013 r. – 79%), około 72% powierzchni ozimych mieszanek zbożowych (w 2013 r. – 72%) i około 77% powierzchni rzepaku ozimego (w 2013 r. – 84%).

Największy udział zasiewów pszenicy ozimej wykonanych w optymalnym terminie agrotechnicznym zanotowano w województwach: łódzkim 99% i kujawsko-pomorskim 93%, a najmniejszy w województwach: świętokrzyskim 45% i opolskim 60%.

Największy udział zasiewów żyta wykonanych w optymalnym terminie agrotechnicznym zanotowano w województwach: łódzkim 98% i kujawsko-pomorskim 96%, a najmniejszy w województwie śląskim 54% .

W województwie pomorskim wszystkie zasiewy jęczmienia ozimego pod zbiory 2015 roku wykonano w optymalnym terminie agrotechnicznym, zaś w województwie śląskim w optymalnym terminie zasiano jedynie 36% areału uprawy jęczmienia ozimego.

Największy udział zasiewów pszenżyta ozimego wykonanych w optymalnym terminie agrotechnicznym zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim 95%, a najmniejszy w województwie świętokrzyskim 40%.

Wszystkie zasiewy ozimych mieszanek zbożowych wykonano w optymalnym terminie agrotechnicznym w województwie pomorskim, natomiast najmniej zasiewów wykonano w województwach: świętokrzyskim 35%, oraz lubuskim 39%.

Największy udział zasiewów rzepaku i rzepiku ozimego wykonanych w optymalnym terminie agrotechnicznym zanotowano w województwie łódzkim 100% a najmniejszy w województwie opolskim 10%.

W przekroju terytorialnym największy udział zasiewów upraw ozimych przeprowadzonych w optymalnym terminie agrotechnicznym zanotowano w północnym regionie kraju 86% zasiewów zbóż i 88% powierzchni obsianej rzepakiem i rzepikiem.

20. wrzesień 2024 21:30