StoryEditor

Jak powstaje odmiana zbóż?

21.05.2020., 00:00h

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat hodowli nowych odmian zbóż, odwiedziliśmy Poznańską Hodowlę Roślin Sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach. Jest to spółka hodowlano-nasienna Agencji Nieruchomości Rolnych, która specjalizuje się w hodowli i nasiennictwie zbóż, roślin strączkowych i traw pastewnych.

Poznańska Hodowla Roślin dysponuje trzema stacjami hodowli roślin: Antoniny k. Leszna, Nagradowice k. Poznania i Wiatrowo k. Wągrowca. Zwiedziliśmy pierwszą z nich. Nasiennictwo jest prowadzone w czterech oddziałach produkcyjno-nasiennych: Nagradowice, Kobylniki, Krzemlin i Szprotawa.

Historia hodowli zbóż

Hodowla zbóż jest prowadzona we wszystkich stacjach PHR. Tradycje hodowli roślin sięgają lat międzywojennych. W 1923 roku rozpoczęto prace hodowlane w Antoninach, a nieco później w Nagradowicach. Obecnie w SHR Antoniny jest prowadzona hodowla twórcza i zachowawcza pszenicy ozimej oraz żyta ozimego populacyjnego. Od połowy lat siedemdziesiątych do chwili obecnej wyhodowano tu m.in. siedem odmian pszenicy ozimej i pięć odmian żyta ozimego. Jednymi z ważniejszych osiągnięć hodowlanych było wyhodowanie i wprowadzenie do obrotu odmiany zielonkowej żyta ozimego Pastar oraz pszenicy ozimej Roma, nagrodzonej Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich na Polagrze w 1998 r. Znaczącym osiągnięciem ostatnich lat jest zarejestrowana w 2012 r. pierwsza i jedyna polska odmiana elitarna pszenicy ozimej – Astoria, która w 2014 r. została nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 7/2015 str. 16

21. wrzesień 2024 18:07