Gator od Johna Deere’a został zaprojektowany z myślą o zróżnicowanym zapotrzebowaniu jego użytkowników. Producent wyposażył jeden ze swoich modeli XUV 855D w szeroki pakiet rozwiązań zgodnych z oczekiwaniami myśliwych. Na jakie udogodnienia mogą liczyć jego przyszli nabywcy?
Gatora XUV 855D charakteryzuje dynamiczny napęd na cztery koła i niezależne zawieszenie każdego z nich, a także całkowicie zamknięta bezstopniowa przekładnia CVT. Ponadto pojazd został wyposażony w silnik Diesla z wysokim momentem obrotowym o mocy 21 KM, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości nawet do 52 km/h.
Inżynierowie marki John Deere zadbali także o to, by Gator miał ogrzewaną przeszkloną kabinę, osłony podwozia zabezpieczające silnik wraz z przekładnią przed uszkodzeniami na trudnym terenie podczas brodzenia oraz wąską zwrotną konstrukcję. Kompaktowe wymiary pojazdu umożliwiają dojazd do miejsc w drzewostanie leśnym, gdzie samochód terenowy nie byłby w stanie dotrzeć.
– W związku z tym, że pojazd w dużej mierze jest dedykowany myśliwym, otrzymał dodatkowe opcje, m.in. dwie wciągarki, w tym jedna na skrzyni ładunkowej, specjalne kabury na strzelby, jak i dodatkowe światła na krawędzi dachu – mówi Karol Omelan z John Deere Polska.
… dla którego nie ma złych dróg Fot. firmowaCałkowita ładowność Gatora to ponad 450 kg na skrzynię ładunkową. Elektrycznie przechylana skrzynia wraz z dodatkową wciągarką linową gwarantuje łatwy załadunek i rozładunek.
Eksperci John Deere’a, którzy pracowali przy powstawaniu pojazdu, zaznaczają, że Gator sprawdza się niezależnie od terenu, w którym się porusza, co umożliwiają m.in. wysoki moment obrotowy, napęd 4x4 oraz blokada mechanizmu różnicowego.
– Wielu myśliwych korzysta z dużych, ciężkich aut terenowych, które nie do końca spełniają swoją rolę w przypadku wąskich leśnych przesmyków i na grząskim, bardzo miękkim terenie – dodaje Karol Omelan.
Duża liczba elementów dodatkowych umożliwia wykorzystywanie Gatora nie tylko podczas zadań w lesie, ale również przy pracach w szkółkach leśnych, na terenach górzystych, np. jako pojazd dostarczający zaopatrzenie do schronisk górskich lub w branży komunalnej. Gator ma także homologację do jazdy po drogach publicznych, dzięki czemu może go prowadzić osoba z prawem jazdy kategorii B.