StoryEditor

Czas na siew ozimin

21.05.2020., 00:00h

Zbliża się jesień, a wraz z nią czas siewu ozimin. Prawidłowe jego wykonanie w znacznej mierze decyduje o wielkości i jakości uzyskanego plonu.

Udaliśmy się do gospodarstwa Stanisława Wojciechowicza z Podlegórza (gmina Trzebiechów, woj. lubuskie), aby porozmawiać o przygotowaniach do siewu zbóż. Liczące 100 ha gospodarstwo zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Uprawiane są: rzepak, zboża ozime, jęczmień jary, łubin oraz niewielkie ilości gorczycy. Ziemie w gospodarstwie są zróżnicowane, od IIIa do VI klasy, przy czym najwięcej jest lepszych – III i IV. W strukturze zasiewów dominują zboża ozime: pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto. Całość gospodarstwa jest prowadzona w tradycyjnej technologii uprawy. – Nie stosuję uproszczeń w uprawie, ponieważ powodują spadek plonów i problemy z ochroną roślin – mówi rolnik.

Zadbać o odczyn gleby

Od dawna wiadomo, że kontrolowanie pH gleby jest konieczne, jeśli chcemy uzyskać dobre plony. Bez uregulowania odczynu gleby stosowane nawozy nie przynoszą oczekiwanych efektów, przez co tracimy pieniądze. W gospodarstwie pana Stanisława w celu utrzymania pH w granicach 6–6,5 co 3–4 lata wykonuje się analizy glebowe i na ich podstawie ustala potrzebne dawki nawozów wapniowych. Do odkwaszania gleby jest stosowane wapno magnezowe, wysiewane po zbiorze plonu na ściernisko. Co roku wapnowana jest część pól. Wapnowanie jest tak planowane, aby przypadało na stanowiska pod zboża, nigdy pod rzepak. Jest wtedy zbyt mało czasu, dodatkowo zabieg mógłby zakłócić wschody i zaburzyć pobieranie niektórych składników pokarmowych z gleby, takich jak fosfor i mikroelementy. Po wysianiu nawozu wapniowego wykonywana jest podorywka agregatem ścierniskowym, której zadaniem jest wymieszanie wapna z wierzchnią warstwą gleby. Celem późniejszej orki jest wymieszanie wierzchniej zasobnej w wapń warstwy z głębszymi warstwami profilu glebowego. Odkwaszanie wymaga czasu, dlatego wapno należy zastosować jak najszybciej po zbiorze roślin.

Więcej o siewie ozimin można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki  9/2016

21. wrzesień 2024 17:35