StoryEditor

Ceny pszenicy na świecie i w UE

21.05.2020., 00:00h

Ceny pszenicy na świecie są obecnie znacznie niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Ceny w UE są natomiast porównywalne lub nawet nieco wyższe, co wynika ze znacznego osłabienia się unijnej waluty oraz wyraźnego spadku produkcji.

Światowy indeks cen pszenicy wyliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową (MRZ) w tygodniu 3–7 sierpnia spadł do poziomu 174 pkt., najniższego od maja 2010 r. Indeks liczony jest na podstawie cen zanotowanych w 10 portach istotnych pod względem światowego eksportu pszenicy, w tym jednym z UE (Rouen we Francji), odzwierciedla więc realne ceny dostaw w danym dniu. Podana wartość oznacza, że ceny były o 74% wyższe niż 1 stycznia 2000 r.

Warto zauważyć, że w omawianym tygodniu światowe ceny pszenicy były o 22% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Jednak jednocześnie ceny pszenicy w UE nie wykazują podobnego trendu spadkowego. Według najnowszych dostępnych danych KE, w przedostatnim tygodniu lipca przeciętna cena pszenicy w UE, wynosząca 172 euro/t, była o 3% wyższa niż rok wcześniej. Z kolei według notowań MRiRW pszenica konsumpcyjna w Polsce w ostatnim tygodniu lipca była przeciętnie o 1% tańsza niż przed rokiem. W pozostałych krajach unijnych ceny również były zbliżone do ubiegłorocznych. Pokazuje to, że spadki cen światowych na razie w bardzo niewielkim stopniu dotykają unijnych producentów.

Sytuacja w UE jest wyjątkowa z kilku przyczyn. Najważniejsze z nich to słabe euro oraz prognozy wyraźnego spadku produkcji w 2015 r. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, to w przedostatnim tygodniu lipca br. za euro płacono 1,09 dol. amerykańskiego, podczas gdy w porównywalnym tygodniu w 2014 r. prawie 1,35. Oznacza to, że na przestrzeni roku unijna waluta straciła 19% wobec dolara. Innymi słowy, cena unijnej pszenicy wyrażona w dolarze obniżyła się na przestrzeni roku o około 16%, podczas gdy ta sama cena wyrażona w euro wzrosła o około 3%. Ujawnia to, w jaki sposób osłabianie się euro eliminuje spadki cen w UE wyrażone w miejscowej walucie (dotyczy to również złotego i ceny w Polsce).

W odniesieniu do drugiego czynnika MRZ oczekuje zbiorów pszenicy w UE w br. na poziomie 148,5 mln t (razem z durum), czyli o 4,9% mniej niż przed rokiem. Ogółem na świecie produkcja ma obniżyć się w znacznie mniejszym stopniu, bo o 1,5%. Gdyby zaś policzyć jedynie produkcję w pozostałych regionach świata (bez UE), wówczas spadek w stosunku do poprzedniego roku wynosi jedynie 0,5%. Pokazuje to, że w stosunku do ubiegłego roku pogorszenie zbiorów w UE jest znacznie wyraźniejsze niż przeciętnie na świecie.

20. maj 2024 08:48