StoryEditor

Będą dopłaty do wapnowania?

21.05.2020., 00:00h

W dniu 27 marca 2014 r. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zorganizowała spotkanie z Markiem Sawickim, Ministrem Rolnictwa, a jednym z tematów spotkania było m.in. wapnowanie gleb.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego, którzy oprócz tego, że przypomnieli  o słuszności wapnowania to przekazali jeszcze ministrowi opracowanie dotyczące stanu zakwaszenia gleb w Polsce oraz zaapelowali o uwzględnienie wapnowania gleb w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz o kontynuację prac nad długofalowym programem wapnowania gleb w Polsce.

W gestii przypomnienia, 28% gleb w Polsce charakteryzuje się odczynem lekko kwaśnym a 50% odczynem bardzo kwaśnym i kwaśnym. Na tych terenach nie wykorzystujemy potencjału plonotwórczego uprawianych roślin. Prawidłowy odczyn dla danej kategorii agronomicznej gleby wpływa na mobilność składników pokarmowych i ich pobieranie przez rośliny, oraz przemiany materii organicznej i rozwój mikroorganizmów glebowych.  Wpływa to poza poprawą jakości i zdrowotności produktu ostatecznego oraz wysokości zbieranych plonów także na dużo mniejsze nakłady finansowe na stosowanie nawozów  sztucznych. Oszczędności na 1 hektarze sięgać mogą rocznie nawet 1.000 zł. Nie można pominąć w tym momencie również strat składników pokarmowych przedostających się do wód gruntowych, dalej do rzek i morza.

Więcej o wapnowaniu w majowym numerze Agrotechniki.

28. kwiecień 2024 07:36