StoryEditor

Barszcz Sosnowskiego

21.05.2020., 00:00h

W ostatnim okresie pojawiały się informacje o zwiększającym się zagrożeniu powodowanym przez barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Zagrożenie to zwiększa się szczególnie w okresie słonecznej pogody oraz wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Roślina ta jest bardzo szkodliwa dla człowieka – ma działanie toksyczne i parzące.

Barszcz Sosnowskiego nie jest umieszczony na liście organizmów kwarantannowych, a więc nie podlega obowiązkowi zwalczania z urzędu na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r.  o ochronie roślin (Dz.U. z 2014 r. poz. 621, z późn. zm.). Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, są obowiązkiem samorządów lokalnych.

Zgodnie z art. 7 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należą m. in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ochrony zdrowia. Art. 40 ww. ustawy upoważnia organy gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujące na terenie gminy. Zgodnie z treścią tego artykułu rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli, odnoszące się m.in. do zarządzania drogami publicznymi, infrastrukturą kolejową czy gospodarowania wodami, czyli miejscami gdzie występują największe skupiska barszczu Sosnowskiego.

Więcej informacji o tej roślinie oraz możliwościach jej zwalczania znajdą Państwo w poniższej ulotce.

23. listopad 2024 12:25