Jednym z zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest pomaganie rolnikom w spłacie kredytów preferencyjnych inwestycyjnych i klęskowych. Pomoc ta polega na regulowaniu za rolników części należnych bankowi odsetek lub na spłacaniu za nich części kapitału takich kredytów. W związku z tym, że zmieniło się rozporządzenie dotyczące zakresu i realizacji niektórych zadań ARiMR, w tym m.in. zasad udzielania rolnikom pomocy w spłacie zaciągniętych kredytów preferencyjnych, konieczne jest zawarcie z bankami nowych umów dotyczących takiego wsparcia. Agencja zaprasza banki do zapoznania się z wprowadzonymi zmianami i zachęca do zawierania stosownych umów z ARiMR.
Poniżej informacje w spawie zmian w zasadach udzielania kredytów inwestycyjnych i klęskowych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uprzejmie informuje, że 27 stycznia 2015 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187), które przewiduje m.in. stosowanie pomocy finansowej z przeznaczeniem na:
- realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej, przetwórstwie produktów rolnych, w przetwórstwie ryb, skorupiaków i mięczaków, w rybactwie śródlądowym,
- tworzenie lub powiększenie gospodarstw rolnych przez młodych rolników,
- wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Powyższa pomoc będzie realizowana w formie:
- dopłat do oprocentowania kredytów,
- częściowej spłaty kapitału kredytów.
Pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów polega na spłacaniu przez Agencję części oprocentowania należnego bankowi od kredytu udzielonego zgodnie z postanowieniami ww. rozporządzenia RM. W przypadku kredytów z częściową spłatą kapitału Agencja stosuje pomoc w wysokości do 60% kwoty udzielonego kredytu i nie więcej niż równowartość w złotych 70 tys. euro, przeliczonej wg średniego kursu NBP ustalonego na dzień udzielenia pomocy.
Zgodnie z przepisami określonymi w § 7 ust. 2 i 3 ww. rozporządzenia, Agencja może zawierać umowy z bankami, których kapitał własny jest nie mniejszy niż minimum kapitału własnego wymaganego przy tworzeniu nowego banku oraz prowadzącymi działalność na obszarze co najmniej 3 województw, z tym, że kryterium prowadzenia działalności na obszarze co najmniej 3 województw nie stosuje się do banków zrzeszających i banków spółdzielczych zrzeszonych z bankami zrzeszającymi na zasadach określonych w przepisach o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach spółdzielczych.
Agencja informuje ponadto, że przy wyborze współpracujących banków, poza kryteriami określonymi w § 7 ust. 2 i 3 ww. rozporządzenia, będzie kierować się oceną możliwości obsługi informatycznej kredytów preferencyjnych oraz zaproponowanymi warunkami wpływającymi na koszt kredytów, tj:
- wysokością oprocentowania kredytów z dopłatami do oprocentowania,
- wysokością opłat i prowizji na rzecz banku.
Mając na uwadze powyższe, Agencja zaprasza wszystkie Banki zainteresowane kredytowaniem ww. przedsięwzięć z zakresu rolnictwa, rybactwa i przetwórstwa o kontakt:
- Pani Beata Andrzejewska - Dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego tel. 22-318-48-50, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Pan Lech Urban - Naczelnik Wydziału Umów i Zasad do Kredytów, DWK tel. 22-318-48-29, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.