Z linii produkcyjnej fabryki Usines Claas we francuskim Metz zeszła 300-tysięczna maszyna – prasoowijarka Rollant 454 Uniwrap. Z tej okazji otrzymała specjalne oznakowanie i do końca roku będzie wystawiana na targach i pokazach w całej Europie.
Prasoowijarka Rollant 454 Uniwrap formuje bele o średnicy 1,25–1,35 m i szerokości 1,20 m. Wyposażono ją w nowe elementy napędu Heavy Duty. Przekładnie, łańcuchy napędowe, system cięcia oraz zabezpieczenia zaprojektowano z myślą o pracy w najcięższych warunkach i z największymi obciążeniami. Trzy centralne rozdzielacze stale zasilają łożyska walców prasujących w smar. Opcjonalnie można zastosować układ centralnego smarowania, którego okresy smarowania są regulowane przez Claas Communicator II.
Podbieracz o szerokości 2,10 m podnosi szerokie pokosy bez ich zanieczyszczania. Zamontowany z przodu podwójny dociskacz rolkowy ściska materiał, przyspiesza jego przepływ i aktywnie przenosi go do rotora, wyposażonego w cztery rzędy zębów ze stali narzędziowej. Dodatkowo zapewnia także równomierne napełnienie komory prasowania. Nieduży odstęp między podbieraczem a rotorem gwarantuje perfekcyjne przekazywanie materiału, który jest rozdrabniany za pomocą zespołu tnącego HD z 25 nożami z podwójnie hartowanej stali. Zespół złożony ze ślimaków transportowych i dociskacza rolkowego ułatwia pracę przede wszystkim przy nierównych pokosach. Duże, umieszczone po bokach ślimaki podają materiał na całej szerokości komory prasującej.
W komorze prasowanie szesnaście swobodnie obracających się stalowych walców sprasowuje zebrany materiał w mocne i dobrze uformowane baloty. Osiem płasko przyspawanych talerzy podporowych wewnątrz płaszczy walców zapewnia ciasno sprasowanym balotom niezbędną stabilność. Nowy system owijania jest obsługiwany przez terminal Claas Communicator z kabiny ciągnika. Po automatycznym uruchomieniu owijania siatka z dopasowanym naprężeniem jest prowadzona wokół balotu.
Dzięki dwóm napinaczom folii 750 mm Uniwrap owija balot sześcioma warstwami w 23 s. Folia jest rozciągana o 67% i z takim naprężeniem okleja się wokół balotów. Zapewnia to optymalne i szczelne opakowanie, eliminujące dostęp powietrza. Aby zredukować zużycie folii, można ją opcjonalnie rozciągnąć o 82%. Zapas folii wystarcza wtedy na dłużej, co zmniejsza koszty produkcji.