StoryEditor

Zwinna prasa samobieżna

O tym, że firmy zajmujące się inżynierią maszyn rolniczych są gotowe zrobić wszystko, aby sprostać specjalnym wymaganiom klientów, świadczy widoczny tu model SF132.
10.07.2023., 09:12h

Nisko położony środek ciężkości i szerokie opony pozwalają tej samojezdnej prasie na pokonywanie nawet 45-stopniowych wzniesień. SF132 to kompaktowa, zwrotna i wydajna maszyna o masie około 6 t, która nadaje się do pracy na małych polach i wilgotnych terenach, będąca wynikiem pracy szwajcarskiej firmy Lisibach Maschinenbau.

image

Ta samojezdna maszyna wyposażona jest w 4,4-litrowy silnika Perkins o mocy 92 kW/132 KM. Ma napęd na wszystkie koła, ale kierowane są tylko przednie.

FOTO: Lisibach Maschinenbau

Sterowanie za pomocą joysticka

Ta samojezdna maszyna wyposażona jest w 4,4-litrowy silnika Perkins o mocy 92 kW/132 KM. Ma napęd na wszystkie koła, ale kierowane są tylko przednie. Maksymalna prędkość czterozakresowej skrzyni hydrostatycznej wynosi 40 km/godz. Obrotowe podwozie o długości około 5,0 m oraz wysokości i szerokości około 2,5 m umożliwia maszynie ostre skręcanie na uwrociach. Sterowanie odbywa się za pomocą joysticka zamontowanego na podłokietniku. Kabina zapewnia ogrzewanie, klimatyzację, fotel z zawieszeniem pneumatycznym marki Grammer, radio i chłodzony miejsce na napoje w butelkach o pojemności 1,5 litra.

Cztery maszyny z różnymi prasami

Jest to czwarta maszyna zbudowana przez firmę Lisibach Maschinenbau od czasu wyprodukowania pierwszej maszyny w 2005 roku, gdzie jednostka napędowa była połączona z prasą Welger RP235. Ta sama prasa została wykorzystana w drugiej maszynie w 2013 roku, a w tym samym roku zbudowano trzecią dla szwajcarskiego rolnika, korzystając z prasoowijarki Kuhn I-Bio combi. Jednostka napędowa w maszynie numer cztery jest podłączona do prasy stałokomorowej Kuhn FB3135.

 

Wszystkie cztery maszyny pracują w Szwajcarii. Jak wynika z doniesień, są prośby rolników o opracowanie wersji z prasą zwijającą John Deere. Lisibach pobiera około 250 000 euro za model SF132, ale podana cena nie obejmuje kosztu prasy zwijającej.

Steven Vale, opr. Jan Józefowicz, źródło: profi.co.uk

27. maj 2024 18:00