StoryEditor

Zgrabiarka taśmowa Kverneland ROC RS 1000

Ta maszyna została zaprojektowana do użytku profesjonalnego, a jej system zgrabiania ma minimalne zapotrzebowanie na moc.
20.11.2023., 13:00h

Sprawny system podbieracza z sześcioma rzędami sprężystych zębów umożliwia podnoszenie skoszonego plonu i przeniesienie go na przenośnik taśmowy. Jak informuje Kverneland, to rozwiązanie odróżnia się od tradycyjnych zgrabiarek, które ciągną plon po ziemi do pokosu.

Wystarczy ciągnik o mocy 100 KM

Ta zgrabiarka taśmowa oferuje szereg korzyści, w tym ograniczenie strat siana, chroniąc przy tym jakość kiszonki. Kverneland ROC RS 1000 może być obsługiwany przez ciągnik o mocy 100 koni mechanicznych, co pozwala zoptymalizować czas pracy, zmniejszyć zużycie energii podczas zbioru oraz uzyskać równomierny i delikatny pokos. Konstrukcja zgrabiarki taśmowej z trzema podbieraczami pozwala na sprawną adaptację do podłoża, dzięki czemu można ją dostosować do pracy w różnych warunkach polowych, np. pochyłości terenu lub małe pola. To odróżnia go od innych systemów dostępnych na rynku.

image

Sterowany podbieracz ma dwie krzywki. Wymiany zębów można dokonać za pomocą dwóch śrub do demontażu (jedna na ząb i jedna na plastikowy ściągacz) – wystarczy jedna ręka.

FOTO: Kverneland

Szerokość robocza 10 m

Dzięki szerokości roboczej wynoszącej 10 m, zgrabiarka Kverneland ROC RS 1000 nadaje się również do układania pokosów w miejscach, w których plon został już zebrany. Zdaniem producenta, jest to jedyny system na rynku, który pozwala na częściowe lub całkowite złożenie w przypadku istniejącego pokosu lub mniejszej szerokości roboczej. Szerokość transportowa tej zgrabiarki wynosi 3 m, a jej masa 5200 kg.

Podbieracz

Sterowany podbieracz ma dwie krzywki. Wymiany zębów można dokonać za pomocą dwóch śrub do demontażu (jedna na ząb i jedna na plastikowy ściągacz) – wystarczy jedna ręka. W przypadku ciężkich roślin, np. kiszonka i słoma kukurydziana, producent zaleca stosowanie szerokich listew. Co istotne, nawet krótkie rośliny mogą być transportowane na taśmie dzięki hydraulicznie regulowanej rolce zawieszonej we wszystkich pozycjach. Możliwa jest naprawa łożysk, krzywek i prętów zębów bez konieczności demontażu podbieracza. Regulacja wysokości odbywa się elektrycznie.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Kverneland

17. czerwiec 2024 17:31