Z pomocą przyszło stowarzyszenie Elbow Beach Capital, czyli prywatna firma inwestycyjna wspierająca innowacyjnych przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek rozwiązania do automatyzacji zbioru, w tym przypadku chodzi o róże brokułów. Niewykorzystywane pozostałości brokułów stanowią odpady użytkowe do produkcji składników białkowych.
Nowoczesne rozwiązania zamiast drogiej siły roboczej
Ten przełomowy sprzęt do zbioru wykorzystuje kamery 3D i uczenie maszynowe do identyfikacji główek brokułów, które są gotowe do zbioru, nawet jeśli są częściowo zasłonięte przez liście. Opatentowane narzędzie ciągnięte przez traktor ścina i podnosi całą roślinę na przyczepę, gdzie główki są oddzielane od liści i łodyg. Korzyścią dla rolnika jest to, że automatyzacja zbioru zastępuje siedmiu pracowników sezonowych. Co istotne, maszyna może pracować bez strat plonu również w nocy.
Upcykling - troska o naszą planetę
David Whitewood, dyrektor generalny firmy zajmującej się energią z roślin poddanych recyklingowi skomentował: "W tym przypadku chodzi o jak najlepsze wykorzystanie roślin, które już uprawiamy. Upcykling brokułów jest czymś więcej niż tylko bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla białka grochu, bo mają wiele prozdrowotnych składników odżywczych, błonnika i są całkowicie naturalne".
Dla wyjaśnienia: upcykling, podobnie jak recykling, jest formą odzysku, polegającą na przywróceniu odpadom walorów użytkowych, a nawet więcej – na uczynieniu odpadów bardziej wartościowymi niż surowce, z których się składają. To dobry trend, który pozytywnie wpływa na naszą planetę.
opr. Jan Józefowicz, źródło: Future Farming