StoryEditorMedale EuroTier 2022

Za jakie rozwiązania przyznano 18 medali targów EuroTier 2022?

Cztery złote i czternaście srebrnych medali targów EuroTier 2022 przyznała komisja ekspertów, powołana przez DLG. Zobacz, za co przyznano złoto!
21.09.2022., 06:00h

EuroTier 2022 już w listopadzie!

Komisja ekspertów powołana przez DLG (Niemieckie Stowarzyszenie Rolników) wybrała zwycięzców konkurs EuroTier Innovation Award na najbardziej innowacyjne rozwiązania w hodowli zwierząt. Spośród 150 zgłoszonych nowatorskich rozwiązań ze wszystkich obszarów tematycznych, przyznano 4 złote i 14 srebrnych medali. Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas listopadowych targów EuroTier 2022 w Hanowerze.

 

Kto wygrał złote medale EuroTier 2022?

Cztery medale EuroTier 2022 przyznane za innowacyjne rozwiązania w hodowli zwierząt przyznano za:

  • SoundTalks – system identyfikujący chore świnie (rozwiązanie firmy Boehringer Ingelheim Vetmedica),

  • Gea AutoDry – do stopniowego zasuszania krów mlecznych (innowacja firmy Gea Farm Technologies),

  • Stimulor StressLess – falista guma do delikatnego dojenia krów (rozwiązanie firmy Siliconform Vertriebs),

  • Active Cleaner – autonomiczny robot czyszczący firmy Wasserbauer Feeding Systems.

SoundTalks ogranicza antybiotyki w chowie i hodowli świń

image

złote medale targów EuroTier 2022

FOTO: firmowe

Choroby układu oddechowego występują również u świń. Chore zwierzęta gorzej przyswajają składniki pokarmowe i mają mniejsze przyrosty. SoundTalks to system, który w sposób ciągły analizuje stan zdrowia układu oddechowego świń hodowlanych i przeznaczonych do tuczu.

Monitory zainstalowane w oborze, każdy z sześcioma mikrofonami, rejestrują wszystkie odgłosy świń i korzystają z algorytmu do odróżniania odgłosów kaszlu od innych odgłosów. W przeciwieństwie do rolnika lub pracownika opiekującego się stadem zwierząt, system działa 24 godziny na dobę, rejestrując intensywność kaszlu również w fazie spoczynku. Dzięki temu, może wykryć kaszel nawet pięć dni wcześniej niż rolnik. System informuje wtedy odpowiednie osoby za pomocą sygnalizacji świetlnej bezpośrednio w oborze lub w specjalnej aplikacji, więc chorobie można przeciwdziałać na wczesnym etapie rozwoju.

Rozwiązanie zostało przetestowane w praktyce, gdzie potwierdzono, że realnie zwiększa szanse na wyleczenie zwierząt. Pozwala tym samym ograniczyć stosowanie antybiotyków, a przy okazji dokumentuje kaszel występujący u świń jako wskaźnik ich dobrostanu.

 

Gea AutoDry – powoli zasusza krowy mleczne

image

złote medale targów EuroTier 2022

FOTO: firmowe

Zasuszanie krów mlecznych stwarza pewne zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Ma mu zapobiec Gea AutoDry, czyli funkcja oprogramowania Gea do zarządzania stadem w konwencjonalnych systemach udojowych. Funkcję można aktywować indywidualnie dla każdej krowy i ma na celu powolne i łagodne przygotowanie krów do zasuszenia.

AutoDry automatycznie ogranicza udój po osiągnięciu wstępnie zdefiniowanej docelowej objętości mleka. System uruchamia się około 10 dni przed zasuszeniem i stopniowo każdego dnia zmniejsza u krowy produkcję mleka. Ma to na celu ograniczenie stosowania antybiotyków, dbanie o dobrostan zwierząt i zmniejszenie obciążenia pracą.

 

Stimulor StressLess do dojenia różnej wielkości strzyków

image

złote medale targów EuroTier 2022

FOTO: firmowe

Różne rozmiary krowich strzyków mogą sprawiać problemy podczas doju. Gumki kubka udojowego mogą zbyt mocno ściskać duże strzyki i przez to mocno obciążać tkankę. Z kolei małe strzyki nie uszczelnią kubków udojowych, które łatwo mogą się zsunąć. 

Nowatorskim rozwiązaniem jest falista powierzchnia Stimulor StressLess, która odróżnia tę wkładkę od konwencjonalnych rozwiązań. Zintegrowana, dopasowująca się warga umożliwia dojenie jednym rodzajem gumowej wkładki, różnej wielkości strzyków. Falisty kształt wargi reaguje na różnicę ciśnień w wyściółce i - w razie potrzeby - umożliwia dopływ powietrza z zewnątrz. Zapobiega to nadmiernemu ściskaniu strzyków, opóźnia wspinanie się kubka udojowego i zmniejsza stres tkanek. W ten sam sposób struktura falista kontroluje lub zamyka się ponownie we właściwym czasie i stabilizuje podciśnienie.

 

Active Cleaner czyli Robot czyszczący firmy Wasserbauer

image

złote medale targów EuroTier 2022

FOTO: firmowe

Robot Active Cleaner to w pełni automatyczny robot do sprzątania stajni, którego działanie oparte jest na sztucznej inteligencji. Służy ona do rozpoznawania obornika na podstawie obrazu przekazywanego z kamery w czasie rzeczywistym. Jeśli urządzenie wykryje kilka miejsc z obornikiem, ocenia ilość nieczystości, automatycznie oblicza optymalną trasę przejazdu, sprząta obornik i rozładowuje go w wyznaczonym miejscu.

W ten sposób stajnia jest zawsze czysta, a źródła emisji odorów są automatycznie usuwane z terenu obory, więc środowisko pomieszczeń jest oczyszczane. Znacznie poprawia się jakość powietrza w pomieszczeniach gospodarskich oraz czystości ściółki, a tym samym dobrostan koni. Automatyczny robot do obornika oszczędza także czas hodowcy.

opr. Artur Jakubek

fot. firmowe

21. maj 2024 06:14