StoryEditor

Z czego wynika spadek cen aut używanych w 2024 r?

Ceny używanych samochodów oferowanych na rynku spadły średnio o 3 proc. w porównaniu z początkiem 2023 roku.
04.03.2024., 13:00h

W preferencjach klientów dominują auta z silnikami benzynowymi. Z czego wynika spadek cen oraz na jakie modele i marki decydują się kierowcy? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze samochodu używanego? I dlaczego coraz chętniej używane auta wynajmujemy, nie tylko kupujemy?

Spadek nie jest gwałtowny, ale trend zauważalny

Według danych z dwóch centrów sprzedaży samochodów używanych w Warszawie i Krakowie firmy ALD Automotive i LeasePlan, spadek nie jest gwałtowny, to trend zauważalny od jesieni 2023 roku związany z coraz lepszą dostępnością nowych samochodów i powrotem do rabatów oraz preferencyjnych zasad sprzedaży aut przez dilerów, które oferowane są zwłaszcza dużym klientom, takim jak firmy wynajmujące.

–Widzimy, że nasi klienci szczególnie interesują się samochodami, które zakończyły pierwszy okres trzyletniego wynajmu. Z tego względu najchętniej wybierane auta mają od 3 do 5 lat. Najwięcej sprzedanych i wynajętych modeli w 2023 roku miało przebieg w przedziale między 60 a 90 tys. km. Wybór tego rodzaju samochodów jest uzasadniony. Relatywnie niski przebieg pozwala kupującym cieszyć się niezawodnym autem jeszcze przez długi czas. Z racji nieodległej produkcji są one również wyposażone w inteligentne systemy i technologie, co sprawia, że stanowią atrakcyjną opcję dla klientów poszukujących nie tylko ekonomicznego, ale również nowoczesnego pojazdu– podkreślaMarek Małachowski, dyrektor zarządzający ALD Automotive i LeasePlan Polska.

image

Oferta wynajmu aut używanych na polskim rynku jest stosunkowo nowym zjawiskiem.

FOTO: LeasePlan

Preferencje zakupowe klientów w 2023 roku

Wśród samochodów używanych, najchętniej kupowanych przez klientów ALD Automotive i LeasePlan Polska w 2023 roku znalazły się VW Passat, Skoda Octavia oraz VW Golf. Wymienione modele miały przewagę nad Toyotą Corollą, która uplasowała się na czwartym miejscu, oraz Seatem Leonem, który znalazł się tuż za nią na liście preferowanych aut. Wśród wybieranych rodzajów napędu dominował silnik benzynowy. Auta z takim silnikiem sprzedano około 60 proc. klientów. Natomiast silnik diesla wybrało ok. 30 proc., a hybrydy blisko 10 proc. kupujących. W preferowanych modelach sprzedaż aut ze skrzynią automatyczną i manualną rozłożyła się prawie po połowie, jednak z delikatną przewagą tzw. "automatów".

–Typując liderów sprzedaży, należy mieć na uwadze, że ranking wynika z jednej strony z preferencji klientów, a z drugiej z dostępności poszczególnych modeli. Samochody używane, oferowane w naszych salonach oraz przez platformę internetową, to wyłącznie firmowe pojazdy, które wracają od klientów po kontraktach wynajmu długoterminowego. Tak więc oferta modelowa aut używanych jest ściśle powiązana z wyborami klientów nowych pojazdów, które oddawane są w wynajem długoterminowydodajeMarek Małachowski.

Samochody używane coraz częściej w wynajmie

Oferta wynajmu aut używanych na polskim rynku jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Z rosnącą dostępnością ofert, obserwujemy równie dynamiczny wzrost zainteresowania konsumentów, co świadczy o ich gotowości do eksplorowania nowych, ekonomicznych rozwiązań mobilności.

Wynajem to atrakcyjna forma korzystania z samochodu, która pozwala na uniknięcie dużych jednorazowych wydatków oraz nieplanowanych kosztów związanych z utrzymaniem i potencjalnymi naprawami. W przypadku wynajmu długoterminowego samochodów używanych, rata miesięczna jest zauważalnie niższa w porównaniu do wynajmu nowego auta. Oprócz niższych kosztów miesięcznych to także szybsza dostępność i często krótszy okres wynajmu, co zapewnia większą elastyczność. ALD Automotive i LeasePlan były jednymi z pierwszych firm, które dostrzegły tę potrzebę i wprowadziły ją na rynek – dodaje Marek Małachowski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu używanego z salonu?

Specjaliści radzą, aby przede wszystkim zwracać uwagę na wersję i wyposażenie danego samochodu, które często znacząco różni się w przypadku tych samych modeli. Poziom wyposażenia auta ma wpływ na jego atrakcyjność, a tym samym na późniejszą wartość odsprzedaży. Dodatkowe udogodnienia, więcej funkcji poprawiających komfort i bezpieczeństwo jazdy, niestandardowe rozwiązania – to wszystko działa na plus dla danego auta. Eksperci podpowiadają również, by nie bać się dużych przebiegów, a dokładnie sprawdzić historię serwisową. Duży przebieg w stosunkowo młodym samochodzie oznacza zazwyczaj użytkowanie auta na drogach szybkiego ruchu, gdzie de facto obciążenia pojazdu są mniejsze niż w ruchu typowo miejskim.

Często poszukiwane są samochody z systemami wspomagania kierowcy, kontroli jazdy oraz z innymi funkcjonalnościami związanymi z bezpieczeństwem pojazdu. Dużą popularnością cieszą się też rozwiązania ułatwiające komunikację, takie jak Apple Car czy Android Auto. Ważne są one zarówno przy wyborze samochodu do użytku prywatnego, jak i na potrzeby aktywności zawodowej.

Oferta aut używanych

–Celem ALD Automotive i LeasePlan jest stałe rozbudowywanie oferty aut używanych oraz zapewnienie klientom komfortu zakupu, który jeszcze do niedawna zarezerwowany był dla nabywców nowych pojazdów. Samochody z pełną historią użytkowania, wyłącznie z polskich sieci dealerskich i od pierwszego właściciela to alternatywa dla wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie zakupu.Chcemy dać naszym autom używanym drugie życie poprzez ich wynajem, nie tylko sprzedaż, co wspiera wydłużenie cyklu życia tych pojazdów i tym samym ogranicza ślad węglowy – podkreśla Marek Małachowski.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: ALD Automotive i LeasePlan

19. kwiecień 2024 15:30