StoryEditor

Xerion Terra Trac i Trac – wydajni specjaliści Claasa

Dwa mocne ciągniki Claas Xerion 12.590 i Xerion 12.650 przygotowano do najcięższych zadań na rynki obu Ameryk, Europy i dla innych regionów świata.
20.07.2023., 14:44h

Dwa nowe, mocniejsze modele Xerion 12.590 i 12.650 o mocy maksymalnej 585 KM i 653 KM zostały opracowane przez Claasa do wielu zadań, w tym są ciężkie i najcięższe prace pociągowe z szerokimi narzędziami do uprawy gleby i siewu, a także do przyczep przeładowczych. Oprócz Ameryki Północnej, Europy Środkowej i Zachodniej oraz Ameryki Południowej, główne rynki docelowe stanowią również inne odległe kraje, np. Australia.

Na co liczą klienci Claasa?

Podczas licznych rozmów z klientami producent określił cztery podstawowe cele rozwojowe dla serii Xerion 12:

► niskie zużycie paliwa, niskie koszty konserwacji i zużycia, a także wysoka wartość przy odsprzedaży,

► trakcja dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, dużym powierzchniom styku z glebą, optymalnemu rozłożeniu ciężaru 50:50 we wszystkich warunkach pracy i wysokiej wydajności hydrauliki,

► komfort dzięki dużej kabinie z czteropunktową amortyzacją i widocznością we wszystkich kierunkach, podwoziem gąsienicowym z funkcją tłumienia w wariancie Terra Trac i komfortowym układem kierowniczym,

► wsparcie dzięki Cebis, Cmotion, Cemos i GPS Pilot Cemis 1200.

Koncepcja skręcanej, wytrzymałej ramy głównej z dwoma osiami skrętnymi została przejęta z mniejszych modeli Xerion 4200, 4500 i 5000 i dostosowana pod względem dodatkowej mocy, większej masy i szerszego rozstawu kół. Nowe trójkątne gąsienice Terra Trac lub koła bliźniacze do maksymalnego rozmiaru 800/70 R42 przenoszą moc na podłoże w łagodny i efektywny sposób, podczas gdy operator siedzący w dużej kabinie z czteropunktową amortyzacją ma dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Koncepcja niskich obrotów 2.0 jako symbioza efektywnego silnika Mercedes-Benz o dużej pojemności skokowej i dostosowanej przekładni bezstopniowej została uzupełniona o wydajną hydraulikę roboczą pracującą przy niskich obrotach z najwyższą – jak twierdzi producent – wydajnością hydrauliki na rynku. Z mocą maksymalną do 653 KM i momentem obrotowym silnika do 3100 Nm seria Xerion 12 stanowi również najmocniejszy obecnie ciągnik z napędem na wszystkie koła z przekładnią bezstopniową i jest wyposażona w system wspomagania operatora i optymalizacji pracy Cemos, który jest znany z ciągników standardowych Claas z przekładniami bezstopniowymi Cmatic.

image

Podczas opracowywania serii Xerion 12 skupiono się nie tylko na wydajnym i chroniącym glebę przenoszeniu siły uciągu, ale także na komforcie operatora. Kabina została wydłużona aż o 27 cm do przodu.

FOTO: Claas

Sześciocylindrowy silnik Mercedes-Benz o pojemności 15,6 l

W kwestii technologii silnika wybór po raz kolejny padł na markę Mercedes-Benz. Sześciocylindrowy rzędowy silnik OM473 LA o pojemności 15,6 litra jest znany z serii Jaguar i Lexion i oferuje ogromny moment obrotowy, oszczędność paliwa i niskie nakłady na konserwację. W modelu Xerion 12.590 jednostka ta generuje 585 KM od 1600 obr./min, a w Xerion 12.650 nawet 653 KM. Za generowanie mocy już przy niskich obrotach i jednocześnie maksymalną wydajność przy pełnym i częściowym obciążeniu odpowiada technologia Turbo Compound z turbosprężarką Wastegate. I tak maksymalny moment obrotowy 3100 Nm w modelu Xerion 12.650 jest do dyspozycji już przy 1300 obrotach silnika. Prędkość obrotowa biegu jałowego jest ustawiona na 650 obr./min.

Chłodnice silnika, przekładni, układu hydraulicznego i osi dla zapewnienia maksymalnej wydajności mają duże rozmiary i są rozmieszczone w łatwo dostępnych miejscach. Hydrauliczny wentylator rewersyjny po naciśnięciu przycisku czyści chłodnice podczas korzystania z maszyny. Zbiornik paliwa w serii Xerion 12 ma pojemność 1400 l, a zbiornik AdBlue może pomieścić 90 l. Dzięki centralnemu położeniu zbiornika paliwa rozkład masy ciągnika w ciągu całodniowej pracy nie zmienia się wraz ze spadkiem poziomu paliwa.

W kwestii konserwacji silniki charakteryzuje długi okres między wymianami oleju, wynoszący 1000 godzin pracy i bezobsługowy układ oczyszczania spalin zgodny z normą Stage V.

Bezstopniowy napęd na wszystkie koła w ciągniku 650 KM!

Podobnie jak wszystkie duże ciągniki Claas, również nowa seria Xerion 12 jest wyposażona w przekładnię bezstopniową Cmatic najnowszej generacji. Charakteryzuje się ona łatwością konserwacji, trwałością i dostosowaniem do optymalnych parametrów momentu obrotowego silnika i zużycia paliwa. Od 2003 r. przekładnie w serii Xerion mogą wykazać się swoją odpornością niezawodnością i trwałością, nawet przy najbardziej wymagających pracach. Ponadto łagodne ruszanie i zwalnianie bezstopniowych napędów jezdnych z rozdziałem mocy chroni narzędzia do uprawy gleby i siewniki, zapobiegając skokom obciążenia na konstrukcjach ramowych i zaczepach na skutek nagłego przełączania oraz rozprzęgania i sprzęgania z narzędziem w pozycji roboczej. Tym niemniej w serii Xerion pełny moment obrotowy silnika jest dostępny od prędkości minimalnej 0,05 km/h.

Dzięki czterem automatycznie zmieniającym się zakresom jazdy przekładnia pracuje z wysoką sprawnością, a moc jest stale przekazywana na obie osie. W połączeniu z efektem multipass i rozkładem masy 50:50 uzyskuje się optymalne przenoszenie mocy na podłoże przy jego maksymalnej ochronie – niezależnie od kąta skrętu. Dzięki temu również podczas prac na pagórkowatym terenie lub podczas omijania przeszkód zawsze dostępna jest pełna trakcja.

Xerion 12 Terra Trac osiąga prędkość maksymalną 40 km/h przy 1400 obrotach silnika. Wariant kołowy Trac osiąga prędkość do 50 km/h, co w tej klasie jest czymś wyjątkowym, twierdzi Claas.

image

Nowa, czteropunktowa amortyzację kabiny pochłania wstrząsy i kompensuje kołysanie boczne, dzięki czemu operator nawet podczas długich dni może pracować bez zmęczenia i zachować koncentrację.

FOTO: Claas

Cemos na pokładzie: pełne wykorzystanie potencjału wydajności

Samouczący się, dialogowy system wspomagania operatora i optymalizacji pracy Cemos, który po raz pierwszy został wprowadzony w ciągnikach standardowych Arion i Axion/Axion Terra Trac z przekładnią Cmatic, jest teraz dostępny również dla serii Xerion. Dzięki optymalizacji przenoszenia mocy, zarządzania napędem i balastowania możliwe jest obniżenie zużycia paliwa i zwiększenie wydajności powierzchniowej nawet o dwucyfrową wartość procentową (Raport z testu DLG 7096). Ponadto Cemos obejmuje asystenta ustawienia pługa i aplikację Terranimo. Po wprowadzeniu warunków pracy aplikacja oblicza i wizualizuje ryzyko zagęszczenia gleby w trzech warstwach jako pomoc przy podejmowaniu decyzji dla operatora, aby w ten sposób zoptymalizować ustawienia maszyny w celu większej ochrony gleby.

Hydraulika robocza z koncepcją niskich obrotów

Koncepcja niskich prędkości obrotowych 2.0 w ciągnikach Xerion obejmuje nie tylko obszar napędu, ale także wydajną hydraulikę roboczą. Maksymalnie trzy pompy Load Sensing tłoczą do odbiorników zewnętrznych maksymalnie 537 l/min przy 1900 obrotach silnika – Claas wyjaśnia, że, więcej nie oferuje obecnie żaden ciągnik na rynku. Dzięki dużemu natężeniu przepływu nawet najszersze siewniki pneumatyczne o stale wysokim zapotrzebowaniu na olej mogą pracować przy znacznie zmniejszonej prędkości obrotowej silnika i tym samym w bardziej wydajny sposób. Do ośmiu par złączy hydraulicznych zapewnia stałe zaopatrywanie narzędzi do uprawy gleby, siewników mechanicznych i siewników pneumatycznych w odpowiednią ilość oleju, przy czym priorytetowe złącza hydrauliczne mogą dostarczać nawet 140 l/min do elementów o największym zapotrzebowaniu na olej.

Natężenie przepływu jest wyświetlane graficznie dla każdej pary hydrauliki w terminalu Cebis. Umożliwia to operatorowi lepsze dostosowanie i nadawanie priorytetu dla natężenia przepływu oleju podczas pracy z narzędziami dołączanymi, które mają kilka odbiorników o wysokim zapotrzebowaniu na olej.

image

Na życzenie Xerion 12 dostarczany jest ze zindywidualizowanym pakietem do zastosowań ISOBUS i w rolnictwie precyzyjnym.

FOTO: Claas

Terra Trac 400 i koła bliźniacze do rozmiaru 800/70 R42

Aby spełnić najwyższe wymagania klientów w zakresie przenoszenia mocy, ochrony gleby i komfortu, firma Claas Industrietechnik w Paderborn opracowała nowe napędy gąsienicowe z wymuszonym napędem dla serii Xerion 12. Stabilne osie skrętne z dwoma dodatkowymi siłownikami skrętu na każdą oś i dużymi kołami napędowymi przy jednoczesnym zazębieniu 8 krzywek przenoszą moc na pas gąsienicy. Dwuczęściowa konstrukcja ramowa gąsienic umożliwia dwóm niezależnie prowadzonym przez wózek parom rolek pośrednich dostosowanie się do nierówności podłoża niezależnie od ramy wahliwej. Duże amortyzatory gumowe między podwoziem a ramą wahliwą podwozia tłumią drgania i wstrząsy.

Wariant Trac można wyposażyć w koła bliźniacze maksymalnie w rozmiarze 800/70 R42, uzyskując w ten sposób dużą powierzchnię styku wśród ciągników kołowych. Oprócz efektu multipass, dobrego rozkładu masy 50:50 niezależnie od ilości paliwa w zbiorniku oraz w połączeniu z wydajnym układem napędowym z koncepcją niskich obrotów 2.0 skutkuje to nawet o 10 procent niższym zużyciem paliwa w porównaniu z innymi koncepcjami ciągników w tej klasie mocy – wg firmy Claas. Wariant Terra Trac dzięki dużym trójkątnym gąsienicom z taśmami o szerokości 30 lub 36 cali (762 lub 914 mm) pracuje na tym samym poziomie wydajności.

Dzięki dwóm osiom skrętnym warianty z podwoziem Terra Trac i Trac są zwrotne i precyzyjne podczas zawracania, a kabina i podnośnik tylny pozostają przy tym na osi środkowej. Układ kierowniczy reaguje podobnie jak w ciągnikach standardowych: manewry skręcania i zawracania odbywają się w sposób chroniący narzędzia, komfortowy dla operatora i minimalizujący powstawanie kolein. Oprócz standardowego programu kierowania z nadążnym prowadzeniem kół tylnych, możliwe jest również klasyczne kierowanie wszystkimi kołami z równolegle prowadzoną osią przednią i tylną. Dostępna w standardowym programie kierowania funkcja Dynamic Steering zmniejsza o połowę liczbę wymaganych obrotów kierownicy podczas prac polowych i redukuje moment skrętu kierownicy.

Duża kabina z czteropunktową amortyzacją

Podczas opracowywania serii Xerion 12 skupiono się nie tylko na wydajnym i chroniącym glebę przenoszeniu siły uciągu, ale także na komforcie operatora. Kabina została wydłużona aż o 27 cm do przodu. Za kolumną kierownicy i przy prawym słupku A można fabrycznie zamontować podnóżki. Fotel operatora jest dostępny w trzech różnych wersjach: ze standardową tapicerką lub opcjonalnie z wysokiej jakości tapicerką bawełnianą lub skórzaną, dodatkowo może być obracany o 40 stopni, zapewniając operatorowi optymalny widok na narzędzia dołączane podczas pracy. Pełna integracja układu oczyszczania spalin i układu wydechowego po prawej stronie podwozia pod kabiną oraz smukła kolumna kierownicy oferują dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Obsługa i monitorowanie centralnych funkcji odbywa się za pośrednictwem ergonomicznego podłokietnika z dźwignią wielofunkcyjną Cmotion i terminalem Cebis z ekranem dotykowym. W seriach od Arion 500 w górę obowiązuje jednolita koncepcja obsługi dla wszystkich ciągników Claas o mocy od 125 do 653 KM.

Nowa, czteropunktowa amortyzację kabiny pochłania wstrząsy i kompensuje kołysanie boczne, dzięki czemu operator nawet podczas długich dni może pracować bez zmęczenia i zachować koncentrację. Ponadto dzięki większemu oddzieleniu kabiny od układu jezdnego wibracje i hałasy pochodzące z układu napędowego i podwozia są przenoszone na operatora w znacznie zredukowany i wytłumiony sposób.

GPS Pilot Cemis 1200: jazda automatyczna, rolnictwo precyzyjne i nie tylko

Na życzenie Xerion 12 dostarczany jest ze zindywidualizowanym pakietem do zastosowań ISOBUS i w rolnictwie precyzyjnym. Może to być na przykład jazda automatyczna za pomocą GPS Pilot z różnymi sygnałami korekcyjnymi, zarządzanie zleceniami online i offline, jak i zastosowania w rolnictwie precyzyjnym z Section Control i zmienną aplikacją dostosowaną do danego fragmentu pola (VRA - Variable Rate Application). Wszystkie funkcje dla zapewnienia nowoczesnej, precyzyjnej i dostosowanej do danego fragmentu pola są dostępne w połączeniu z 12-calowym terminalem Cemis 1200 ze znaną filozofią obsługi Cebis. Dzięki Claas connect możliwe jest internetowe przesyłanie bezpośrednio do terminalu nowych licencji lub wersji, a także zleceń z utworzonymi liniami referencyjnymi i mapami aplikacyjnymi z podłączonych platform do zarządzania gospodarstwem FMIS (Claas API).

Dalszy wzrost wydajności można uzyskać dzięki możliwości zautomatyzowanego tworzenia kilku linii referencyjnych na pole. W oparciu o zarejestrowane lub zaimportowane granice pola przed jego uprawą zarówno linie proste A-B, jak i kontury A-B mogą być wyliczane i zapisywane dla różnych obszarów lub segmentów powierzchni. Funkcja ta ułatwia w szczególności pracę na polach o nieregularnych kształtach, ponieważ oprócz głównego kierunku uprawy jako odniesienie można zapisać kilka uwroci, a także zaokrąglone granice pola.

Kolejne odczuwalne ułatwienie podczas pracy oferuje zarządzanie ścieżkami technologicznymi w terminalu Cemis 1200. Ścieżki technologiczne są oznaczone na wyświetlaczu kolorystycznie, a sygnał przypomina operatorowi o konieczności utworzenia danej ścieżki. Tym samym operator nie pominie już żadnej ścieżki technologicznej i może w pełni skoncentrować się na pracy ciągnika i narzędzia dołączanego.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Claas

Uwaga: oferta produktów i warianty wyposażenia w niektórych krajach mogą się różnić. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z dystrybutorem Claas lub importerem maszyn Claas w swoim kraju.

27. maj 2024 22:15