StoryEditor

Włochy: spadek sprzedaży ciągników o 8,5%

Tak wynika z danych przygotowanych przez FederUnacoma, czyli Włoskiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn Rolniczych.
08.08.2023., 18:00h

Dane pokazują spadek o 8,5% w przypadku ciągników (10 117 szt. zarejestrowanych w ciągu sześciu miesięcy 2023 r.) i 4% w przypadku przyczep (4160 szt.). Lepsze wieści płyną w przypadku kombajnów zbożowych, gdzie zanotowano wzrost o +30,6% dla 282 maszyn. Dobre wyniki dotyczą również ładowarek teleskopowych (+16,6% dla 647 jednostek). Ogólnie rzecz biorąc, rynek krajowy wykazuje pewną odporność, ponieważ spadek liczby ciągników można nadal uznać za rozliczenie w porównaniu z rekordowym wzrostem odnotowanym w 2021 r. (+36), a łączna liczba jednostek sprzedanych w ciągu sześciu miesięcy jest nadal wyższa niż w 2019 r.

Trudności z terminową realizacją zamówień

Federacja producentów uważa jednak, że trend rejestracji w pierwszej połowie 2023 r. nie jest konsekwencją faktycznej sprzedaży maszyn rolniczych, ale raczej odzwierciedleniem rezerwacji, które zostały dokonane w ostatnich miesiącach 2022 r. i które - biorąc pod uwagę zeszłoroczne trudności z terminową realizacją zamówień - mogą zostać sfinalizowane do września 2023 r.

Monitorowanie rynku w pierwszej połowie roku - przeprowadzone przez FederUnacoma Studies Office - rzeczywiście wydaje się wskazywać, poza statystykami rejestracji, na znaczny spadek zakupów. Obniżenie stawek za inwestycje w 2023 r. rzeczywiście powoduje spowolnienie sprzedaży - zauważa Federacja - i oczekuje się, że stanie się to bardziej widoczne w ostatnich miesiącach roku.

image

W ciągu ostatnich sześciu lat światowy rynek ciągników wzrósł z 1,9 miliona sztuk do około 2,5 miliona.

FOTO: Jan Józefowicz

Światowy rynek ciągników

Aby uniknąć znacznego spowolnienia w ostatecznym bilansie, FederUnacoma wzywa do odpowiedniego refinansowania systemu zachęt, co pozwala włoskiemu rynkowi wzrosnąć i zaangażować się w pozytywny trend odnotowywany na całym świecie.

W ciągu ostatnich sześciu lat światowy rynek ciągników wzrósł z 1,9 miliona sztuk do około 2,5 miliona, a ogólna wartość rynku maszyn rolniczych, który obejmuje nie tylko ciągniki, ale także maszyny operacyjne, wyposażenie, części zamienne i komponenty, osiągnęła rekordowy poziom 160 miliardów euro.

opr. Jan Józefowicz, źródło: FederUnacoma

21. maj 2024 05:22