StoryEditorAktualności

W USA jest najmniejsza liczba farm od XIX wieku! Ile dokładnie jest gospodarstw w Stanach Zjednoczonych?

Biorąc pod uwagę ogromną powierzchnię Stanów Zjednoczonych Ameryki i typowo rolniczy charakter środkowych stanów, liczba farm w jednym z największych krajów świata jest zaskakująco niewielka. Warto dodać, że najmniejsza od końca XIX wieku!
25.02.2024., 14:00h

Stany Zjednoczone Ameryki (USA) to trzeci kraj na świecie, zarówno pod względem ludności (po Indiach i Chinach) z liczbą mieszkańców ponad 330 mln, jak i powierzchni (po Rosji i Kanadzie) z areałem ponad 9,8 mln km2. Dziwić zatem może stosunkowo nieduża, jak na tak duże państwo, liczba farm, których w ostatnich latach jest nieustannie coraz mniej.

Ile jest farm w Stanach Zjednoczonych?

Ostatnio Amerykański Departament Rolnictwa przedstawił opinii publicznej dokument, który w polskich warunkach nazwalibyśmy spisem rolnym. Informacje zawarte w piśmie wielu mogą zaskoczyć. Otóż wynika z niego, że:

W USA rodzinne gospodarstwa rolne stanowią 95% wszystkich gospodarstw rolnych i mają w posiadaniu 84% gruntów przeznaczonych na rolnictwo.

Poza tym w 2022 roku 116 617 gospodarstw rolnych prowadziło sprzedaż bezpośrednio do konsumentów (na kwotę 3,3 mld dolarów). Wartość sprzedaży wzrosła o 16% w porównaniu z 2017 rokiem.

W 2022 roku istniało 1,9 miliona gospodarstw rolnych i rancz (spadek o 7% w porównaniu z 2017 r.) o średniej wielkości 463 akrów (187 ha).

Prawie trzy czwarte gruntów rolnych było wykorzystywanych przez gospodarstwa specjalizujące się w dwóch kategoriach towarowych: produkcji nasion oleistych i zbóż (32%) oraz produkcji bydła mięsnego (40%).

Choć dane opublikowano w tym roku zbierano je w 2022. Cały raport dostępny jest TUTAJ.

Wykres sporządzony przez USDA przedstawia liczbę gospodarstw rolnych na przestrzeni lat, a także zajmowany przez nie obszar.

Coraz większa średnia wielu amerykańskich rolników!

Podczas gdy liczba producentów rolnych w wieku 35-64 lat spadła o 9%, liczba rolników w wieku 65 lat wzrosła o 12%, kontynuując trend starzenia się populacji producentów rolnych. Liczba młodych farmerów, czyli tych poniżej 35 roku życia również nieznacznie wzrosła. Średnia wieku wszystkich rolników w Stanach Zjednoczonych wynosiła 58 lat. W przypadku gospodarzy, którzy byli lub ciągle są w amerykańskiej armii średnia wieku wynosi 68 lat.

Jakie są obroty amerykańskich gospodarstw?

Roczny przychód 74% gospodarstw w USA nie przekracza 50 tys. dolarów, co stanowi 2% całego przychodu. Z dostępnych danych wiadomo, że w 2022 roku wartość amerykańskiego rynku rolnego wynosiła 543 mld USD. Uprawa roślin stanowi 52% tej kwoty, pozostała część to inwentarz żywy.

Jak rozkładają się przychody z rolnictwa w poszczególnych stanach?

Tylko 10 (spośród 50) stanów odpowiadało za 55% ryku sprzedaży w 2022 roku. Podobnie jak w 2017 roku, największym dostawcą produktów rolnych była Kalifornia, ze sprzedażą w wysokości 59 miliardów dolarów, co stanowi 11% całkowitej sprzedaży produktów rolnych w USA. Dziewięć najbardziej dochodowych rolniczo hrabstw w USA znajduje się w Kalifornii. Samo hrabstwo Fresno o powierzchni ponad 15,6 tys. km2, miało większą sprzedaż produktów rolnych niż 23 poszczególne stany.

Bartłomiej Dróźdż

Źródło: USDA

20. kwiecień 2024 16:10