StoryEditor

W jakie przedsięwzięcie AGCO inwestuje w Finlandii 70 mln euro?

Amerykański koncern produkujący maszyny rolnicze ogłosił ogromną inwestycję na terenie fińskiej miejscowości Nokia. Na rozbudowę jednej ze swoich fabryk – Linnavuori ma przeznaczyć aż 70 mln euro. Jakich innowacji możemy się tam spodziewać?
26.03.2024., 13:00h

AGCO pracuje nad "czystą" energią

Tak szeroko zakrojona inwestycja ma na celu budowę laboratorium, w którym rozwijane będą prace nad czystą energią – testowanie ogniw paliwowych, jak i alternatywnych form napędu, które w przyszłości mają zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych przez maszyny pracujące w rolnictwie.

Rozbudowa fabryki obejmuje również centrum szkoleniowe, specjalnie przygotowane miejsce dla zwiedzających, halę produkcyjną do obróbki głowic cylindrów i komponentów do zautomatyzowanych przekładni bezstopniowych (CVT), lakiernię oraz laboratorium do testowania regenerowanych silników. Nowe budynki o łącznej powierzchni 11 tys. m2 zostaną ukończone w 2024 i 2025 roku.

„Inwestujemy w przyszłość czystej energii, Linnavuori i ostatecznie AGCO. Zwiększając moce produkcyjne i możliwości badawcze, AGCO Power buduje możliwości, aby lepiej służyć naszym pracownikom i wszystkim rolnikom, którzy w zrównoważony sposób karmią świat - powiedział Juha Tervala, dyrektor zarządzający AGCO Power.

image
Juha Tervala, dyrektor zarządzający AGCO Power.
FOTO: firmowe

AGCO stale inwestuje w Finlandii

Zakład AGCO Power Linnavuori zatrudnia około 1000 pracowników, a zapowiedziana inwestycja kładzie podwaliny pod przyszły rozwój.

W listopadzie 2023 roku Prezydent Finlandii, Sauli Niinistö przyznał nagrodę za długoterminową inwestycję zarówno AGCO Power, jak i jednej z firm działającej w koncernie AGCO – Valtrze, której główna siedziba znajduje się w Suolahti. Inwestycje w działalność zakładu AGCO Power Linnavuori w ciągu ostatnich pięciu lat wyniosły łącznie ponad 100 milionów euro.

Paliwa alternatywne na wyciągnięcie ręki

„Laboratorium czystej energii pomieści kilka komórek do testowania silników spalinowych zasilanych paliwami alternatywnymi, a także szereg rozwiązań elektrycznych, tj. hybrydy, ogniwa paliwowe i technologia akumulatorów wysokiego napięcia” - powiedział Juha Tervala.

Według AGCO standardowe jednostki spalinowe w przyszłości zostaną wyparte przez silniki zasilane paliwami alternatywnymi. Amerykański producent poszerza paletę technologiczną opracowując silniki wykorzystujące paliwa alternatywne i różne rozwiązania elektryczne, które zmniejszają emisje gazów.

image
Nowoczesna hala montażu silników to jeden z przykładów ostatnich dużych inwestycji AGCO w Linnavuori. Na zdjęciu Hanna Uusitalo składa silnik.
FOTO: firmowe

Gospodarka o obiegu zamkniętym od 1990 roku

Silniki AGCO Power są, według informacji producenta, budowane z myślą o trwałości i nawet po latach intensywnego użytkowania ich wartość i żywotność można w dalszym ciągu przedłużyć przez regenerację. Regenerowanie silników to nie tylko ich naprawa. Jednostki są rozbierane na części pierwsze, sprawdzane, czyszczone i całkowicie odbudowywane. Ulepszenia możliwości testowania regeneracji w Linnavuori stanowią część globalnych inwestycji AGCO w regenerację.

„Od 1990 roku zajmujemy się regeneracją używanych silników w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Ulepszenia produktu opierają się na najnowszej wersji, a naprawiony, przetestowany i pomalowany silnik objęty jest pełną gwarancją fabryczną. Inwestycje w nasz zakład w Linnavuori pozwolą nam zwiększyć nasze możliwości w zakresie regeneracji, aby służyć klientom na całym świecie” – kontynuował Juha Tervala.

image
Zdjęcie przedstawia obszar fabryki AGCO Power w Linnavuori. Nowe inwestycje zaznaczono na zdjęciu.
FOTO: firmowe

Inwestycje umożliwią teraz zakładowi rozszerzenie produkcji podzespołów CVT do ciągników wiodącej marki AGCO, przy czym plany zakładają produkcję w tej lokalizacji większej liczby precyzyjnych elementów przekładni.

„Obecnie produkujemy około miliona kół i osi zębatych rocznie, ale po inwestycjach liczba ta ma się podwoić”  – podsumował Juha Tervala.

Oprac. Bartłomiej Dróżdż, źródło AGCO Power

24. maj 2024 04:48