StoryEditorFIRA 2024

W czym może pomóc rolnikom Tipard 1800 – rolniczy robot roku 2024?

Uniwersalny nośnik narzędzi Tipard 1800, stworzony przez digital workbench, otrzymał nagrodę publiczności Ag Robot of the Year na tegorocznych targach robotów rolniczych Fira 2024 w Tuluzie. W jakich zabiegach polowych sprawdzi się ten autonomiczny pojazd?
26.02.2024., 06:00h

Na międzynarodowych targach robotów rolniczych Fira 2024, które odbyły się na początku lutego w Tuluzie we Francji, po raz drugi z rzędu przyznano nagrodę publiczności Ag Robot of the Year. Wśród pięciu wstępnie nominowanych finalistów znalazła się nowa wielonarzędziowa platforma Tipard 1800 opracowana przez digital workbench - niemieckiego producenta robotów rolniczych z Wettstetten w Górnej Bawarii. Robot autonomiczny Tipard zdobył 44 procent głosów publiczności, co dało mu zwycięstwo w kategorii Ag Robot of the Year.

Co potrafi autonomiczny robot Tipard 1800?

Według twórców, Tipard 1800 jest przeznaczony do wszystkich zabiegów polowych w całym łańcuchu produkcji roślinnej – od siewu, przez ochronę roślin, aż po zbiory. Co ważne, może pracować nie tylko w rolnictwie konwencjonalnym na polach, ale także w sadach oraz w uprawach specjalistycznych.

Kompaktowe gabaryty robota Tipard 1800

Dzięki pięciu przestrzeniom na osprzęt do konwencjonalnych i nowych typów osprzętu, autonomiczna platforma zapewnia duże możliwości zastosowania. Siedem modułowych przestrzeni instalacyjnych można wyposażyć w różne silniki spalinowe, dodatkowe zbiorniki paliwa lub pakiety akumulatorów. Oznacza to, że pracę można wykonywać niemal przez 24 godziny. Dzięki maksymalnej masie 2,6 tony i kompaktowym wymiarom, Tipard 1800 można przewozić ze standardową przyczepą do maszyn budowlanych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony.

O nagrodzie publiczności Ag Robot of the Year na targach FIRA 2024

Podczas targów Fira 2024 wręczono drugą w historii nagrodę publiczności Ag Robot Roku. Tę kategorię stworzono, aby popularyzować robotyzację i autonomiczne rozwiązania w rolnictwie i jednocześnie wspierać rolników na całym świecie w wyborze odpowiedniego typu robota do konkretnych zadań w gospodarstwie. Na listę nominowanych do nagrody trafiają nowe roboty polowe i żniwne, które są w stanie zautomatyzować jedno lub kilka zadań na polu. Są one wybierane z wyprzedzeniem przez jury składające się z ekspertów rolnych, naukowców i redaktorów internetowego magazynu future farming na podstawie ich praktycznej przydatności, opłacalności i możliwości wdrożenia w gospodarstwach.

A. Böhrnsen, opr. aj

24. maj 2024 07:03