Na międzynarodowych targach robotów rolniczych Fira 2024, które odbyły się na początku lutego w Tuluzie we Francji, po raz drugi z rzędu przyznano nagrodę publiczności Ag Robot of the Year. Wśród pięciu wstępnie nominowanych finalistów znalazła się nowa wielonarzędziowa platforma Tipard 1800 opracowana przez digital workbench - niemieckiego producenta robotów rolniczych z Wettstetten w Górnej Bawarii. Robot autonomiczny Tipard zdobył 44 procent głosów publiczności, co dało mu zwycięstwo w kategorii Ag Robot of the Year.
Co potrafi autonomiczny robot Tipard 1800?
Według twórców, Tipard 1800 jest przeznaczony do wszystkich zabiegów polowych w całym łańcuchu produkcji roślinnej – od siewu, przez ochronę roślin, aż po zbiory. Co ważne, może pracować nie tylko w rolnictwie konwencjonalnym na polach, ale także w sadach oraz w uprawach specjalistycznych.
Kompaktowe gabaryty robota Tipard 1800
Dzięki pięciu przestrzeniom na osprzęt do konwencjonalnych i nowych typów osprzętu, autonomiczna platforma zapewnia duże możliwości zastosowania. Siedem modułowych przestrzeni instalacyjnych można wyposażyć w różne silniki spalinowe, dodatkowe zbiorniki paliwa lub pakiety akumulatorów. Oznacza to, że pracę można wykonywać niemal przez 24 godziny. Dzięki maksymalnej masie 2,6 tony i kompaktowym wymiarom, Tipard 1800 można przewozić ze standardową przyczepą do maszyn budowlanych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony.
O nagrodzie publiczności Ag Robot of the Year na targach FIRA 2024
Podczas targów Fira 2024 wręczono drugą w historii nagrodę publiczności Ag Robot Roku. Tę kategorię stworzono, aby popularyzować robotyzację i autonomiczne rozwiązania w rolnictwie i jednocześnie wspierać rolników na całym świecie w wyborze odpowiedniego typu robota do konkretnych zadań w gospodarstwie. Na listę nominowanych do nagrody trafiają nowe roboty polowe i żniwne, które są w stanie zautomatyzować jedno lub kilka zadań na polu. Są one wybierane z wyprzedzeniem przez jury składające się z ekspertów rolnych, naukowców i redaktorów internetowego magazynu future farming na podstawie ich praktycznej przydatności, opłacalności i możliwości wdrożenia w gospodarstwach.
A. Böhrnsen, opr. aj