StoryEditor

Unia pokazała na targach kilka nowości

Jedną z nich jest zmodernizowana wersja siewnika zbożowego Poznaniak, a drugą pielnik z nowoczesnym systemem sterowania, który korzysta z zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Można je było zobaczyć wystawie w Bednarach.

14.10.2022., 14:00h

W Poznaniaku zwiększono pojemność skrzyni załadunkowej: w wersji 2,5-metrowej mieści się 470 litrów nasion, a w modelu o szerokości 3 m nawet 510 litrów. Jest nowa redlica dwutalerzowa Shell, która dodatkowo może być wyposażona w szerokie kółko kopiujące 250x50 mm wyposażone w regulowany skrobak. Modernizacji poddano skrzynkę przekładniową, która zapewnia dokładniejszy i powtarzalny siew, również w przypadku małych dawek nasion.

Podest załadunkowy został powiększony i teraz ma dwa metry szerokości. Zmodernizowany został również system mocowania rynienek pomiarowych, co ułatwia wykonanie próby kręconej. Jedną z idei jakie przyświecały konstruktorom siewnika było utrzymanie małej masy. Ma to istotne znaczenie przy pracy z hydropakiem.

Wprowadzono też śruby ścinane, które zabezpieczają znaczniki przed uszkodzeniem po uderzeniu w przeszkodę. Belka zaczepowa ma szerokość 825 mm, to ukłon w stronę ciągników o większej mocy. Wieko skrzyni ma sprężyny gazowe, które ułatwiają jego podnoszenie, a po zamknięciu dociskają do skrzyni nasiennej. W podstawowej wersji jest wskaźnik poziomu nasion. Poza tym siewnik można doposażyć jeszcze w kilka innych opcji.

Pielnik optyczny

 

Pielnik międzyrzędowy to nowość w ofercie Unii. Maszyna wyposażona jest w automatyczny system sterujący, wykorzystujący zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Warto dodać, że system sterowania może prowadzić zestaw nawet z prędkością 30 km/h. Uzyskano to dzięki wydajnemu przekazywaniu obrazu z kamery do sterownika, który za pomocą siłownika hydraulicznego przesuwa na boki ramę nośną sekcji pielących.

 

System rozpoznaje rośliny uprawne wysiewane w każdym rozstawie. Kalibracji i ustawienia maszyny do pielenia danego gatunku odbywa się przez tablet, bezprzewodowo połączony ze sterownikiem na maszynie.

Pielnik oferowany będzie z sekcjami do pielenia rzędów z rozstawem 75 centymetrów lub z 50 centymetrów. Obie sekcje zawieszone są na równoległoboku z możliwością zmiany siły docisku. Kopiowanie terenu i ustawienie głębokości pracy zapewniają płynnie regulowane kółka.

Sekcje z szerokim rozstawem wyposażone są w 3 rzędy zębów z gęsiostopką. Odległość między zębami w rzędzie jest regulowana. W razie potrzeby elementy można szybko zdemontować. Przewidziano doposażenie w gwiazdy pielące, które usuwają chwasty rosnące między roślinami w rzędzie. Sprężyste palce umieszczone za zębami rozciągają chwasty na powierzchni. Sekcje przeznaczone do pielenia buraków mają dwa rzędy zębów, dwa zęby SV wyposażone w redliczkę w pierwszym rzędzie i jeden wyposażony w gęsiostopkę w drugim rzędzie. Sekcję można wyposażyć w gwiazdy pielące lub sprężyste palce. Na ramie maszyny można zamontować 7 sekcji o rozstawie 75 cm lub 13 sekcji o rozstawie 50 cm.

opr. Józefowicz

21. maj 2024 05:23