StoryEditorŻniwa i siew z top agrar i profi

Tygrys w Nagradowicach! Agregat Smela na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi!

Już dziś w Nagradowicach pojawi się prawdziwy Tygrys! Nie będzie to jednak wielki kot z Azji, lecz polskiej produkcji agregat Smela do siewu bezpośredniego. Swoje możliwości zaprezentuje na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi, który wystartuje o 10:00 w Nagradowicach przy gospodarstwie Poznańskiej Hodowli Roślin.
04.07.2024., 06:00h

Rolnik i konstruktor Krzysztof Smela z woj. zachodniopomorskiego skonstruował agregat Tygrys do uprawy i siewu w jednym przejeździe. Możliwości agregatu zaprezentuje podczas pokazu Żniwa i siew z top agrar i profi w czwartek 4 lipca w Nagradowicach na polach Poznańskiej Hodowli Roślin. Jak podkreśla Krzysztof Smela, agregat jest złożony z narzędzi dostępnych na rynku, ale ułożonych w odpowiedniej kolejności.

Kultywator z 12 zębami

Pierwszym elementem roboczym agregatu Tygrys marki Smela Maszyny Rolnicze jest 12-zębowy kultywator do głębokiej uprawy. Tu podawany jest nawóz na jednej lub dwóch głębokościach jednocześnie. Następnie brona talerzowa i sekcja zagęszczająca złożona z wału Campbella, wału oponowego i crosskill.

Wał oponowy do transportu

Do transportu maszyny po drogach wykorzystywany jest wał oponowy. Agregat może współpracować z dowolnym siewnikiem (montaż na TUZ) lub z zaprojektowaną przez konstruktora belką siewną z redlicą talerzową, co jest dobrym rozwiązaniem na gleby mozaikowate. Maszyna ma 9 m długości, a jej masa sięga 8800 kg. W zależności od wyposażenia i warunków do napędzenia trzymetrowego zestawu potrzeba ciągnika o mocy minimum 180 KM.

image
agregat do siewu bezpośredniego Smela Tygrys na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi
FOTO: Jan Józefowicz

Tygrys współpracuje z dowolnym siewnikiem

Agregat o nazwie handlowej Tygrys może współpracować z dowolnym siewnikiem (montaż na TUZ) lub z zaprojektowaną przez konstruktora belką siewną z redlicą talerzowo-stopkową, co jest dobrym rozwiązaniem na gleby mozaikowate. Sprzęt dostępny jest w wersji 3, 4 i 4,5 m. Dwukomorowy zbiornik w części nasiennej pomieści 1200 kg pszenicy, natomiast w części nawozowej 1200 kg fosforanu amonu.

W zależności od rozstawu sekcji wysiewających siewnika, dostosowuje się liczbę zębów kultywatora, by nawóz aplikowany był jak najbliżej nasion. Podczas siewu buraków, gdzie granule powinny spocząć głębiej warto zastąpić szerokie redlice uprawowe wąskimi dłutami.

Maszyna przyda się w gospodarstwie, gdzie jest bogaty płodozmian z łubinem, zbożami, burakami cukrowymi, kukurydzą na ziarno, słonecznikiem czy rzepakiem. Wszystkie te rośliny można posiać przy pomocy Tygrysa wyposażonego w odpowiednią belkę siewną czy odrębny siewnik np. do kukurydzy.

Tygrys w akcji na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi

Chcesz zobaczyć agragat Tygrys w akcji? Zapraszamy na pokazy polowe Żniwa i Siew, które rozpoczynają się już dziś o godzinie 10:00 pod banderą top agrar Polska oraz Profi – profesjonalna technika rolnicza. Redaktorzy tych czasopism poprowadzą główną cześć pokazów maszyn i wraz z przedstawicielami firm omówią ich możliwości.

image
Agregat do siewu bezpośredniego Smela Tygrys na pokazie Żniwa i siew z top agrar i profi
FOTO: Jan Józefowicz

Nasze wydarzenie jest bezpłatne, ale warto najpierw zarejestrować się na stronie:

zniwa.profitechnika.pl

Każdy, kto się zarejestrował i nas odwiedzi, otrzyma upominek dla pasjonatów techniki rolniczej oraz kupon na wspólne grillowanie i napoje.

Zapraszamy już dziś na godz. 10:00 na pokaz Żniwa i siew 2024 z top agrar i profi do Poznańskiej Hodowli Roślin na gospodarstwo w Nagradowicach k. Poznania!

Jan Beba

18. lipiec 2024 17:04