StoryEditor

To nie statek kosmiczny, lecz samobieżny opryskiwacz autonomiczny Metalfor VAX

Na Argentinian AgroExpo 2024 firma Metalfor przedstawiła prototyp samobieżnego opryskiwacza autonomicznego VAX. Czym zaskakuje maszyna?
22.03.2024., 19:53h

W marcu 2024 roku, podczas targów argentyńskich targów AgroExpo, zaprezentowano najnowsze osiągnięcie argentyńskiego producenta sprzętu rolniczego Metalfor. Firma, znana z produkcji kombajnów i opryskiwaczy, pokazała prototyp autonomicznego opryskiwacza samobieżnego VAX.

Technologiczny przełom prototypu VAX

VAX (skrót od ang. Autonomous Vehicle X) powstał na bazie modelu Metalfor 3025 – opryskiwacza samobieżnego ze zbiornikiem o pojemności 3000 l i z belką polową o szerokości 25 m. Prototyp wyposażony jest w silnik MWM o mocy 153 KM współpracujący z hydrostatyczną skrzynią biegów. Co istotne, rozstaw ramion w modelu bezzałogowym zwiększono do 32 m, co znacząco wpływa na jego wydajność.

Zaawansowane rozwiązania technologiczne zastosowane w VAX mają umożliwić wykonanie różnorodnych zadań w polu, nie ograniczając się jedynie do opryskiwania. Metalfor widzi przyszłość tej platformy w szerokim zakresie zastosowań, w tym aplikacji nawozów granulowanych i płynnych, zasiewach, a być może nawet w zbiorach.

Kontekst i perspektywy rozwoju

Rozwój autonomicznych maszyn rolniczych, takich jak VAX, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby branży rolniczej. Inicjatywy takie jak projekt Metalfor pokazują kierunek, w którym może zmierzać przyszłość rolnictwa – ku większej automatyzacji i efektywności, przy jednoczesnym ograniczeniu ingerencji ze strony człowieka.

Metalfor dołącza do grona producentów, którzy eksplorują potencjał autonomicznych technologii w rolnictwie. Podobne przedsięwzięcia były prezentowane przez innych gigantów branży, w tym przez John Deere na targach Agritechnica w 2019 roku. To świadczy o globalnym trendzie i konkurencyjności w dziedzinie innowacji technologicznych w rolnictwie.

Wpływ technologicznych innowacji na rolnictwo w świetle zielonego ładu

Choć z Zielonym Ładem borykają się tylko europejscy rolnicy, wpisują się w niego również maszyny, tj. autonomiczny opryskiwacz VAX marki Metalfor i mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość rolnictwa. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, które minimalizują konieczność nadzorowania pracy maszyny przez człowieka, optymalizują zużycie środków ochrony roślin. VAX przyczynia się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne. Autonomiczne maszyny, takie jak VAX, umożliwiają precyzyjne dozowanie i aplikację środków, co redukuje zużycie zasobów i zanieczyszczenie gleb i wód.

S. Vale, opr. aj

22. czerwiec 2024 22:01