StoryEditor

Terra Dos – nowy kombajn marki Holmer

Producent pokazał zmodernizowany kombajn Terra Dos 5 do zbioru buraków cukrowych. Jest wyposażony w silnik MTU o mocy 652 KM/480 kW, spełniający normę emisji spalin Stage V.

09.10.2022., 20:35h

Są dwie wersje maszyn: dwu- i trzyosiowa z oznaczeniami odpowiednio Terra Dos 5-30 i Terra Dos 5-40. Oświetlenie taśmami LED łącznie daje światło o sile 22 785 lumenów i zostało opracowane specjalnie do zbioru buraków tak, aby uzyskać jednorodne oświetlenie w bliskim i dalekim obszarze, co istotnie ogranicza zmęczenie operatora. Kabina została wydłużona o 18 cm, a elementy sterowania zredukowane do niezbędnego minimum.

Wyświetlacz bazuje na znanych rozwiązaniach z branży motoryzacyjnej i smartfonów, aby obsługa była bardziej intuicyjna. Kolorowe paski informacyjne pozwalają na szybką orientację czy wszystko jest w "zielonym zakresie", co świadczy o tym, że można pracować bez obaw.

Większa wytrzymałość

Koła napędowe elewatora zostały wyposażone w palce Hardox o niskim stopniu zużycia, tak samo jak płyty podłogowe zgarniacza i płyty ścieralne w torze łańcuchowym bunkra.

W całym pojeździe wzmocniono również splot łańcucha, którego siła zrywająca wynosi 125 kN, co stanowi wzrost o 25%, zwiększając wytrzymałość tych części. Jednym z przykładów obniżenia kosztów utrzymania sprzętu jest też wymiana filtrów w zależności od stanu obciążenia. Nie bez znaczenia jest wydłużenie okresu między przeglądami silnika z 500 h do 750 h.

Wzrost wydajności

W warunkach podwyższonej wilgotności przydadzą się większe koła kopiujące o średnicy 850 mm, które gwarantują lepszą utrzymanie głębokości pracy. Obszar czyszczenia gwiazd sitowych został zwiększony o 7,5%, co zwiększa wydajność sprzętu, umożliwia szerszy zakres czyszczenia i poprawia przepływ buraków. Adaptacyjne czyszczenie zapewnia płynną pracę i zapobiega zapychaniu się nawet przy bardzo niskich prędkościach, chroniąc zbierany materiał. Z myślą o wyższych plonach, trudnych warunkach zbioru i zastosowaniu ośmio-, dziewięcio- i dwunastorzędowych zespołów żniwnych zoptymalizowano również wydajność hydrauliczną nowych kombajnów.

Platforma internetowa myHolmer

Terra Dos 5 jest cyfrowo połączony z platformą internetową myHolmer. Dzięki temu można skontrolować funkcjonowanie maszyny, skorzystać z instrukcji obsługi i zamawiać części wymienne. Nowa platforma pozwala na zdalny dostęp klienta do konserwacji, co pozwala na szybszą i bardziej ukierunkowaną obsługę. Wszystkie dane są bezpiecznie przechowywane w chmurze w Niemczech i nie są dostępne dla osób trzecich. Przez koncentrator danych agrirouter, dane telemetryczne mogą być przekazywane do różnych systemów zarządzania gospodarstwem i tam przetwarzane. Dzięki tej sieciowej cyfryzacji Terra Dos 5 ułatwia operatorom zarządzanie maszynami.

opr. jj

24. maj 2024 07:05