StoryEditor

Technologie cyfrowe i inteligentne rolnictwo

Smart Farming na targach Agritechnika 2023, czyli inteligentne rozwiązania, które pomagają rolnikom efektywniej prowadzić gospodarstwo i podejmować optymalne decyzje.
03.08.2023., 10:58h

Czujniki są podstawą inteligentnego i precyzyjnego rolnictwa. Wykorzystanie zdjęć satelitarnych do monitorowania populacji roślin pod kątem niedoborów składników odżywczych i chorób lub kamer do odróżniania chwastów od upraw to tylko dwa przykłady z wielu już dostępnych. Dostosowane algorytmy przetwarzają pomiary czujników, które są następnie wykorzystywane do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania uprawami, na przykład do obliczania dawek nawozów i pestycydów, zoptymalizowanych pod kątem lokalnych warunków, analizowania warunków glebowych lub kontrolowania nawadniania pól.

Najnowsze rozwiązania poczynione w technologii czujników zostaną zaprezentowane na targach Agritechnica, które odbędą się w dniach 12-18 listopada 2023 r. na terenach wystawowych w Hanowerze w Niemczech. Oprócz zaawansowanej technologii czujników, w centrum uwagi "Smart Farming" na targach znajdą się pokazy na żywo i inne najlepsze praktyki inteligentnych technologii, które optymalizują uprawę, automatycznie spełniają wymagania dotyczące dokumentacji i maksymalizują efektywność wykorzystania zasobów.

Wsparcie operatora maszyny

Inteligentne czujniki, takie jak kamery i radary, są coraz częściej wykorzystywane do odciążenia operatora maszyny prowadzącego pojazd rolniczy, wspierając takie działania, jak zoptymalizowany załadunek pojazdów żniwnych i mechaniczne pielenie. Coraz większa moc obliczeniowa prowadzi do wyższych prędkości operacyjnych pojazdów i odpowiadającej im poprawy wydajności pracy na polu.

Rozszerzona rzeczywistość (AR), w której generowany komputerowo obraz jest nakładany na widok rzeczywistego świata operatora maszyny, ma również coraz większe znaczenie, umożliwiając kierowcy podejmowanie świadomych decyzji bez konieczności przenoszenia koncentracji z drogi przed sobą na oddzielny monitor.

Ale nawet pomimo takich systemów wsparcia, kierowcy mogą nadal doświadczać wysokiego poziomu stresu w okresach intensywnej aktywności podczas zbiorów. Systemy, które monitorują tętno i ruchy gałek ocznych kierowcy oraz szukają oznak senności, takich jak ziewanie lub pocieranie oczu, mogą w razie potrzeby ostrzec kierowcę, a nawet zatrzymać maszynę.

image

Coraz więcej autonomicznych robotów polowych wykonuje prace, takie jak siew, nawożenie, pielenie i zbiory, a ponieważ nie potrzebują przerwy, mogą to robić przez całą dobę

FOTO: DLG

Coraz więcej robotów

Roboty rolnicze, czasami nazywane agribotami lub robotami polowymi, są bez wątpienia jednymi z najbardziej przyciągających wzrok przykładów cyfrowego rolnictwa. Coraz więcej autonomicznych robotów polowych wykonuje prace, takie jak siew, nawożenie, pielenie i zbiory, a ponieważ nie potrzebują przerwy, mogą to robić przez całą dobę. Autonomiczne maszyny mają wiele zalet. Znaczne oszczędności w nakładach na gospodarstwo i czasie pracy, wraz z lepszą ochroną gleby, zapewniają większy zrównoważony rozwój przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. W przypadku pracochłonnych upraw specjalnych mogą one zrekompensować brak personelu. Ale niektóre kwestie związane z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością muszą jeszcze zostać dopracowane.

image

Liczba dronów wykorzystywanych w rolnictwie stale rośnie, a ich kamery pokładowe o wysokiej rozdzielczości dostarczają przydatnych informacji na temat jakości gleby,

FOTO: DLG

Informacje z nieba

Liczba dronów wykorzystywanych w rolnictwie stale rośnie, a ich kamery pokładowe o wysokiej rozdzielczości dostarczają przydatnych informacji na temat jakości gleby, zwalczania chorób i inwazji chwastów na gruntach ornych lub cennych informacji na temat wzrostu roślin. Wyposażone w kamerę termowizyjną drony mogą sprawdzać przed rozpoczęciem zbioru czy na polu nie ma dzieci lub zwierząt. Duże drony będą coraz częściej pracowały na polach kukurydzy podczas zwalczania omacnicy prosowianki.

Usprawnienia w zarządzaniu operacyjnym

Wielu europejskich rolników uważa uproszczoną dokumentację rolną za korzyść płynącą z cyfryzacji. Systemy zarządzania gospodarstwem mogą przetwarzać dane i analizować je szczegółowo dla konkretnego gospodarstwa, pomagając w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania uprawami i wniosków o dotacje rolne, a także usprawniając zarządzanie gospodarstwem. Pożądana byłaby również płynna wymiana danych między systemami zarządzania rolników i rządu, ale wiele rządowych systemów informatycznych nie ma niezbędnych, otwartych interfejsów, co uniemożliwia cyfrowy transfer danych.

image

Agritechnica, największe na świecie targi innowacji rolniczych, to dobre miejsce, aby dowiedzieć się o najnowszych technologiach i osiągnięciach.

FOTO: Jan Józefowicz

Rolnictwo pionierem cyfryzacji

Agritechnica, największe na świecie targi innowacji rolniczych, to dobre miejsce, aby dowiedzieć się o najnowszych technologiach i osiągnięciach. W centrum "Smart Farming" w hali 9, obejmującym automatyzację i łączność w produkcji rolnej, wystawcy zaprezentują inteligentne rozwiązania rolnicze dla większej wydajności i zrównoważonego rozwoju. Szeroki i kompleksowy zakres eksponatów sprawia, że Agritechnica 2023 jest ważnym miejscem dla rolników zorientowanych na przyszłość.

opr. Jan Józefowicz, źródło: DLG Agritechnica

13. czerwiec 2024 21:18