StoryEditor

System sterowania ciągnikiem Case IH z prasą oparty na lidarze

Podczas targów NCBA Cattle Con 2024 firma Case IH zaprezentowała pierwszy na rynku system prasowania słomy lub siana z wykorzystaniem technologii lidar. Co takie rozwiązanie daje rolnikowi w praktyce?
27.02.2024., 14:00h

W rolnictwie podczas zbiorów, gdzie każda minuta ma znaczenie, nowoczesne technologie stanowią klucz do zwiększenia produktywności i jakości produktów rolnych. Kierując się tą maksymą Case IH zaprezentował nowość w zbiorze siana (i słomy), a mianowicie pierwszy na rynku system prasowania z wykorzystaniem technologii lidar. To rozwiązanie ma zautomatyzować zbiór i zapewnić równomierną jakość bel prostopadłościennych (dużych kostek) niezależnie od doświadczenia operatora.

Automatyzacja produkcji słomy i siana

Podczas targów NCBA Cattle Con 2024 w Orlando na Florydzie, firma Case IH zaprezentowała system automatyzacji prasowania, który w znacznym stopniu odciąża traktorzystę zapewniając jednocześnie stałą jakość prasowania prostopadłościennych bel. Oparty na lidarze system może współpracować z ciągnikami klasy Puma, Optum oraz Magnum wyposażonymi w ISOBUS trzeciej generacji.

Lidar steruje ciągnikiem podczas prasowania siana

- Automatyzacja prasowania to przykład technologii opracowanej z myślą o konkretnym zastosowaniu. Dzięki niej traktorzysta może skoncentrować się na innych zadaniach w kabinie, a automatyczna regulacja parametrów pracy i sterowanie ciągnikiem zwiększają efektywność pracy w polu – podkreśla Brian Spencer, menedżer ds. marketingu siana i pasz w Case IH.

Pierwszy, zdaniem producenta, oparty na lidarze system sterowania zestawem prasującym, umożliwi hodowcom produkującym duże ilości siana dla zwierząt, utrzymanie dużej wydajności zestawu przy zachowaniu wysokiej jakości paszy. W obliczu braku wykwalifikowanych operatorów maszyn rolniczych, ważna jest automatyzacja procesów i możliwie łatwa ich obsługa. Dzięki temu nawet początkujący traktorzysta będzie w stanie pracować wydajnie.

Jak działa lidar w zestawie do prasowania siana?

Zainstalowany na dachu kabiny ciągnika lidar za pomocą wiązki laserowej analizuje znajdujący się przed nim pokos siana. Mierzy pozycję i obfitość pokosu, co umożliwia automatyczne dostosowanie prędkości i kierunku jazdy ciągnika, co ma zapewnić utrzymanie maksymalnej przepustowości prasy bez przeciążania jej podzespołów. Producent zapewnia, że takie podejście minimalizuje usterki i wydłuża czas eksploatacji prasy wielkogabarytowej.

- Ta technologia została stworzona, aby sprostać nieprzewidywalnym, ale oczekiwanym wyzwaniom, tj. krzywe pokosy i nierówna ilość leżącego na nich materiału. Automatyczne dostosowania prędkości i kierunku jazdy zapewniają równomierne formowanie bel i optymalną wydajność prasy przez eliminację zatorów i przeciążeń podzespołów – dodaje Spencer.

image

Lidar zainstalowany na dachu ciągnika wykrywa pokos i określa ilość siana, dzięki czemu system odpowiednio kieruje ciągnikiem i steruje prędkością jazdy zestawu.

FOTO: Case IH

Precyzyjne technologie Case IH dla rolnictwa

Dzięki Case IH AFS Connect, rolnicy produkujący siano mogą w czasie rzeczywistym monitorować wydajność prasy i parametry robocze ciągnika podczas pracy, a także kompletować informacje o maszynach, aby wykorzystać je przy przeglądzie po zakończeniu zbiorów. To kolejny krok w kierunku zwiększenia precyzji i kontroli nad procesem produkcji siana, co przekłada się na lepszą jakość paszy dla zwierząt i optymalizację pracy w gospodarstwie.

Doposażenie w system sterowania oparty na lidarze będzie instalowany przez dealera i jest kompatybilny z modelami HD z lat 2020-2024 oraz XL z lat 2022-2024. Producent nie poinformował od kiedy system oparty na lidarze będzie dostępny w sprzedaży.

opr. aj

13. czerwiec 2024 22:32