StoryEditor

System Aranet na fermie drobiu

Bezprzewodowe rozwiązanie firmy Aranet nie tylko pokazuje obraz mikroklimatu na fermie drobiu, ale też wszczyna alarm, gdy pojawią się problemy z wentylacją.

20.11.2022., 12:30h

System składa się z bezprzewodowych czujników środowiskowych, które przesyłają dane do stacji bazowej Aranet Pro za pomocą technologii radiowej Aranet 868/920 MHz.  Stacja bazowa wyposażona jest w pamięć wewnętrzną umożliwiającą przechowywanie danych do 10 lat, natomiast wbudowany serwer z darmowym oprogramowaniem pozwala na dostęp i zarządzanie alarmami. Można konfigurować czujniki i tworzyć wykresy ze zbioru danych. 

Temperatura i wilgotność to podstawa

Szczegółowy obraz mikroklimatu na fermie drobiu pozwoli uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia ptaków, np. choroby układu oddechowego lub infekcje łapek. Klimat na fermie zazwyczaj nie jest równomierny, dlatego bezprzewodowe czujniki temperatury i temperatury względnej Aranet są łatwym narzędziem do uzyskania szczegółowego obrazu rozkładu temperatury i wilgotności wewnątrz. Bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu amoniaku przez monitorowanie i upewnianie się, że nie przekraczają norm. Odporność na amoniak zapewnia prawidłowe działanie systemu w wymagającym środowisku.

Przekroczone limity

Nawet jeśli ptaki mogą zazwyczaj wytrzymać wyższy poziom CO2 niż ludzie, nadal ważne jest sprawdzanie, czy limity nie zostały przekroczone. Dwutlenek węgla jest również dobrym wskaźnikiem jakości wentylacji w kurnikach.

Dodatkowo można zainstalować bezprzewodowe czujniki różnicy ciśnień, aby uzyskać informacje zwrotne, co pozwala ocenić problemy z wentylacją. Czujniki godzin pracy maszyny mogą być używane do monitorowania urządzeń dozujących paszę, informując o wszelkich nieprawidłowościach.

opr. Jan Józefowicz

Film - wykorzystanie systemu Aranet do monitoringu parametrów środowiskowych

19. maj 2024 13:53