StoryEditor

System 365Active: automatyczna dokumentacja pracy

Współczesne, niedrogie rozwiązania dają możliwość, aby uzyskać pełną wiedzę o pracy każdej maszyny rolniczej. O ile tylko wyposaży się ją w mobilne moduły automatyki 365FarmNet.
26.05.2023., 08:35h

365FarmNet oferuje niedrogie rozwiązanie w postaci systemu 365Active. To dzięki niemu można tworzyć i obserwować wirtualną historię dowolnej maszyny samobieżnej i narzędzi towarzyszących.

Jak z tego skorzystać?

System 365Active jest dostępny pod adresem www.farmnet365.com.pl. Wystarczy podać swoje podstawowe dane, by utworzyć własne konto. Dane zebrane przez wiele miesięcy lub lat – pozwolą użytkownikowi sprawdzać:

► czas pracy ciągnika i maszyn doczepianych;

► rejestrację czasu pracy i przejazdów;

► trasy przejazdów i pozycję maszyn w czasie rzeczywistym.

Dokumentacja tworzona przez 365Active pozwala na obserwację na żywo przemieszczania się maszyn rolniczych lub przeanalizować poruszanie się sprzętów od momentu, kiedy taką dokumentację w ogóle rozpoczęto w gospodarstwie. Rolnik widzi czas pracy na polu, czas postoju, czas przejazdu na pole i ścieżki poruszania się maszyn. Najcenniejsze, że mamy dowód wykonania konkretnych prac – wszystko automatycznie zapisywane jest w programie 365FarmNet. To dobre rozwiązanie dla usługobiorców. Dane z oprogramowania mogą stanowić podstawę do rozliczeń z klientem.

To wygodne rozwiązanie, które pozwala spełnić wymagania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ona będzie coraz bardziej drobiazgowo rozliczać rolników za realizację zasad Wspólnej Polityki Rolnej, a zwłaszcza zadeklarowanych przez rolnika ekoschematów. Tu każdy zabieg agrotechniczny musi mieć swoje uzasadnienie – i stosowną dokumentację. Jak wyjaśnia dostawca tych usług, z systemem 365Active wydruk historii zabiegów na danym polu to pestka.

image

Dokumentacja tworzona przez 365Active pozwala na obserwację na żywo przemieszczania się maszyn rolniczych lub przeanalizować poruszanie się sprzętów od momentu, kiedy taką dokumentację w ogóle rozpoczęto w gospodarstwie.

FOTO: 365FarmNet Polska

Komponenty systemu 365Active

► Moduł ActiveDoc to dostęp do automatycznego tworzenia dokumentacji w systemie 365Active. Rejestruje on wszystkie dane z różnych komponentów systemu 365Active, przetwarza je, a uzyskane z nich informacje w przejrzysty sposób zestawia na platformie 365FarmNet.

► Aplikacja 365Active pozwala na dostęp do systemu 365Active z dowolnego miejsca kraju i świata. Ułatwia to koordynację pracy, zwłaszcza z pracownikami zewnętrznymi.

► 365ActiveBox – to miniaturowy podzespół odpowiedzialny za automatyczną dokumentację. Nadajnik umieszczony jest w wodoodpornej obudowie, który mocuje się do sprzętu towarzyszącemu ciągnikowi.

► LC:Tracker – to komputer-odbiornik, który montuje się na ciągniku lub w innej maszynie samobieżnej. Rozpoznaje on maszyny z zamontowanymi nadajnikami 365ActiveBox. Jeśli nie chcemy korzystać z tego rodzaju aparatury, trzeba będzie bazować na swoim smartfonie.

Opcje uzyskania dokumentacji automatycznej:

1. smartfon – własny smartfon będzie nadajnikiem, z którego system wczytywać będzie do historii konta użytkownika;

2. smartfon plus 365ActiveBox;

3. LC:Tracker plus 365ActiveBox. Do tego można dodać jeszcze nadajniki kieszonkowe, które personalizują, np. danego pracownika, więc będzie wiadomo, kto wykonywał dany zabieg.

Co wybrać w ramach 365Active?

Do dyspozycji użytkownika są trzy warianty wyposażenia.

Opcja nr 1: smartfon sprzężony z systemem 365Active To najprostsze rozwiązanie. Ale – niestety – wymaga od rolnika-operatora maszyny nieco więcej zaangażowania. Do systemu trzeba bowiem wprowadzać za każdym razem wszystkie dane, klikać rozpoczęcie i zakończenie zabiegu.

Opcja nr 2: smartfon połączony z ActiveBox

W tym rozwiązaniu, po uruchomieniu aplikacji w smartfonie rozpoznaje ona nadajnik ActiveBox przymocowany i przyporządkowany do każdej maszyny. Gdy podczepiamy to narzędzie i przystępujemy do pracy na polu, smartfon automatycznie zapisuje konkretną pracę. Przykład: zaczepiamy rozsiewacz do nawozu, wybieramy na smartfonie wysiewany produkt, wyjeżdżamy w pole. Po powrocie do domu – w dokumentacji systemu pojawia się wykonana praca do zaksięgowania. Wystarczy potwierdzić historię pracy i... gotowe!

Opcja nr 3: LC:Tracker plus ActiveBox, to najwygodniejsze rozwiązanie. Urządzenie LC:Tracker montowany jest na ciągniku i wpięte w jego układ elektryczny. Po uruchomieniu silnika cały zapis pracy odbywa się automatycznie. System zapisuje, do jakiej maszyny z ActiveBox został podłączony ciągnik.

image

To wygodne rozwiązanie, które pozwala spełnić wymagania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

FOTO: 365FarmNet Polska

Aktywna dokumentacja

Nic tak dobrze nie przekonuje, jak przykład. Oto doświadczenia ze stosowania automatycznej dokumentacji 365FarmNet w 130-hektarowym gospodarstwie Anny i Grzegorza Bardowskich z Uniejowic.

– U mnie pracują dwa traktory różnych marek. W każdej maszynie zainstalowałem LC Tracker. Koszt jednego sterownika to 335 euro jednorazowo plus roczny abonament 58 euro za Internet. W sumie wychodzi to 125 euro na jeden ciągnik na rok, jeśli rozbijemy te koszty na pięć lat – mówi Grzegorz Bardowski.

Następnym etapem jest dokupienie nadajnika, czyli 365ActiveBox. Ten moduł kupujemy w ilości, która odpowiada liczbie maszyn zaczepianych do ciągnika. Bardowscy kupili dziesięć lokalizatorów i zamontowali je do dziesięciu maszyn: opryskiwacz, rozsiewacz, pług, siewnik, talerzówka, zestaw uprawowy, rozsiewacz do wapna, gruber, mały gruber i głębosz.

Ile to kosztuje?

Pojedynczy ActiveBox kosztuje 124 euro, więc ile rocznie Bardowscy płacą za całość usługi pozwalającej na automatyczną dokumentację prac polowych wybranych maszyn? Koszt jednego LC:Trackera to 67 euro w rozliczeniu na pięć lat. Do tego dochodzi abonament roczny za dwie sztuki, czyli 116 euro rocznie. Dalej dodajemy 10 x 365ActiveBox, każdy po 124 euro. W rozliczeniu na pięć lat to 24,80 euro za jeden, czyli 248 euro za dziesięć sztuk. W sumie więc wychodzi 498 euro na rok za komplet urządzeń na dwa traktory i dziesięć maszyn doczepianych, wliczając dwa abonamenty internetowe.

– Jak ten roczny, sumaryczny koszt podzielę przez ilość hektarów, wtedy inwestycja ta obciąża każdy hektar kwotą 3,83 euro na rok, czyli około 17,50 zł, zakładając kurs 4,57 zł za 1 euro! Do tego dochodzą koszty systemu 365Active na 130 ha – około 4,40 zł/ha na rok Podsumowując, całość inwestycji obciąża pojedynczy hektar mojego gospodarstwa kosztem ok. 21,90 zł – mówi Grzegorz Bardowski. Na całe gospodarstwo to koszt ok 237,25 zł na miesiąc.

image

365FarmNet oferuje niedrogie rozwiązanie w postaci systemu 365Active.

FOTO: 365FarmNet Polska

Co można zyskać?

Jak więc widać, koszty nie są wygórowane, a rolnik – lub przedsiębiorca rolny – otrzymuje wiele korzyści:

► pełen obraz pracy maszyn,

► wgląd w pracę pracowników,

► rejestrację czasu pracy i przejazdów,

► trasy przejazdów, protokół transportowy,

► pozycje maszyn w czasie rzeczywistym; a co najważniejsze – pełną i automatyczną dokumentację.

W ten sposób cała agrotechnika dla konkretnej uprawy zawarta jest w jednej karcie pola. To wygoda w podejmowaniu dalszych decyzji gospodarczych, ale też duży komfort psychiczny – w razie kontroli ARiMR czy innych służb rolnych, jak i rozliczeń z klientem, który zamówił usługę rolniczą. Więcej o systemie 365Active.

opr. Jan Józefowicz, źródło: 365FarmNet Polska

23. czerwiec 2024 07:20