Podczas prezentacji, Grzegorz Mrozik z firmy Wanicki Agro zaprezentował główne cechy sieczkarni John Deere 8500. Maszyna dysponuje maksymalną mocą 585 KM i jest wyposażona w 64-nożowy system bębnowy. Warto wspomnieć także o obecności detektora metali i detektora kamieni, co wg. deklaracji przedstawicieli firmy ma minimalizować ryzyko uszkodzeń w trakcie pracy. Sieczkarnia posiada zgniatacz ziarna Premium KP, a także system do aplikacji dodatków poprawiających zakiszenie paszy.
Na uwagę zasługuje system analizy zbieranego materiału Harvest Lab, który mierzy skład chemiczny w czasie rzeczywistym. Do maszyny podczepiony został Kemper 465 Plus, czyli ośmiorzędowa przystawka z dużymi bębnami. W urządzeniu zintegrowano system naprowadzania Rowsense, który wspiera prowadzenie w rzędach kukurydzy.
Systemy rolnictwa precyzyjnego w sieczkarni John Deere 8500
Bogdan Kaźmierczak z firmy Wanicki Agro przedstawił systemy rolnictwa precyzyjnego, które wspomagają pracę maszyny. JD-Link, system telematyczny, przesyła dane do John Deere Operations Center, gdzie użytkownik może monitorować parametry pracy maszyny, takie jak obciążenie czy długość cięcia kukurydzy. Dzięki temu można optymalizować pracę maszyny na bieżąco.
Dużym zainteresowaniem cieszył się czujnik Harvest Lab 3000, który przy użyciu technologii NIR (spektroskopia bliskiej podczerwieni) wykonuje 4 tysiące pomiarów na sekundę. Czujnik dostarcza informacji na temat zawartości skrobi, włókien ADF i NDF, wilgotności oraz suchej masy. Użytkownik może na bieżąco śledzić te dane w aplikacji mobilnej i na terminalu maszyny, co wpływa na precyzyjne prowadzenie procesu zbioru.
Czujnik Harvest Lab działa również w trybie stacjonarnym, umożliwiając ocenę jakości zakiszonych materiałów, takich jak kukurydza, trawy czy lucerna.
Święto Kukurydzy: pokaz sieczkarni John Deere
Podczas pokazu sieczkarnia John Deere 8500 przejechała kilka razy przez pole, demonstrując swoje funkcje w rzeczywistych warunkach polowych. Publiczność miała okazję podejść bliżej, aby przyjrzeć się efektom pracy maszyny, oceniając jakość cięcia i zbieranego materiału.
Operatorzy wykorzystali system Rowsense oraz Autotrack, który wspomaga prowadzenie maszyny, nawet w przypadku zniszczonych rzędów kukurydzy. Na miejscu dostępny był tablet z aplikacją, który umożliwiał bieżące śledzenie parametrów roboczych sieczkarni, takich jak wilgotność czy zawartość skrobi.
opr. Łukasz Siara