StoryEditor

Studenci zaszaleli... spokojnie, to "tylko" kawa!

W kontekście Italii tytuł tej notatki zmienia swoje znaczenie, bo Włoch to przecież smakosz kawy! A zatem co zrobiło 18 studentów w Turynie?
29.01.2023., 14:00h

Już wyjaśniamy: od 16 stycznia do 13 lutego w Nuvola Lavazza w Turynie, czyli w siedzibie firmy Lavazza, można zobaczyć wystawę kombajnów do zbioru kawy, stworzoną przez osiemnastu studentów Master in Transportation Design IED Turin (Mistrz transportu i projektowania samochodów). Te zaawansowane, przyszłościowe projekty powstały we współpracy z CNH Industrial i Lavazza Group. Chodzi o to jak może wyglądać przyszłość zbioru kawy, mając na uwadze zasady zrównoważonego rozwoju.

Zbiór kawy w trudnym terenie

Na wystawie jest sześć zaawansowanych grafik tzw. renderów, które stworzyła wspomniana grupa studentów (z Chin, Hiszpanii, Indii, Kolumbii, Szwajcarii, Tajwanu i Włoch). Zostali podzieleni na sześć zespołów pracujących pod kierunkiem Davida Wilkie i Guido Bianco z CNH Industrial Design oraz Floriana Seidla, kierownika ds. projektowania Grupy Lavazza. Celem był półprzemysłowy zbiór kawy na małą skalę. Co ważne, sprzęt ma sobie poradzić ze znacznymi wysokościami i pochyłościami terenu.

image

Te zaawansowane, przyszłościowe projekty powstały we współpracy z CNH Industrial i Lavazza Group.

FOTO:

Studenci są otwarci na nowe technologie

"Projekt – podkreśla Florian Seidl, kierownik ds. wzornictwa Grupy Lavazza – stanowił wspaniałą okazję do dyskusji, która dzięki szerokiej gamie wskazówek i pomysłów pozwoliła poszerzyć nasze spojrzenie na nowe perspektywy. Odkrycie, w jaki sposób studenci mogli zbadać i odpowiedzieć na potrzeby, które stopniowo pojawiły się w kontekście zbierania kawy, było fantastycznym doświadczeniem i źródłem nowych inspiracji".

"Centrum Wzornictwa Przemysłowego CNH wraz z Lavazzą nawiązało współpracę z Europejskim Instytutem Wzornictwa, aby dać studentom możliwość odkrycia rozwiązań dla przemysłowego zbioru kawy – powiedział David Wilkie, kierownik działu wzornictwa w CNH Industrial. Młodzi studenci otwarci na nowe technologie są kluczem do przyszłości, bo mogą generować nowe pomysły, w tym do zbierania kawy".

Badanie układów i rozwiązań technicznych

Propozycje koncentrują się na rozbiórce maszyn o znacznych rozmiarach, aby dostosować je do mniejszych plantacji. Ten typ sprzętu może zebrać nawet 70 procent ziaren kawy, w porównaniu z tradycyjnymi maszynami do zbioru używanymi na standardowych plantacjach. Nie jest to prosta operacja stylizacji na istniejącym projekcie, ale badanie i definiowanie innowacyjnych układów i rozwiązań technicznych, a także inteligentnego napędu i materiałów o mniejszym wpływie na środowisko. Dobrnęliśmy do końca niniejszego doniesienia, więc teraz możemy skosztować kawę – oczywiście Lavazza.

opr. Jan Józefowicz, fot. CNH Industrial

19. maj 2024 14:23