StoryEditor

Sposób na drożejące środki produkcji

Producent rolny nie ma wpływu na stawki za środki do produkcji rolnej. Ma jednak realny wpływ na podejmowane przez siebie działania. Oto co proponuje firma Claas.

14.10.2022., 09:00h

Crop Sensor – to system sterujący dawką nawozów azotowych w czasie rzeczywistym. To dodatkowy czujnik zamontowany z przodu ciągnika lub samojezdnego opryskiwacza polowego. Wyposażony jest w dwie głowice, które od 10 do 2000 razy na sekundę wykonują skan uprawy.

Urządzenie zbiera informacje o stopniu odżywienia i stanie biomasy. Na podstawie tych danych ustalana jest optymalna dawka nawozu azotowego. Claas Crop Sensor podczas nawożenia pszenicy ozimej nie wymaga kalibracji; wystarczy jedynie wskazać:

► aktualną fazę rozwojową,

► fazę rozwojową w momencie następnego planowanego nawożenia,

► zakładany plon.

Urządzenie przekazuje odpowiednią dawkę do rozsiewacza/opryskiwacza za pośrednictwem magistrali ISOBUS. Dodatkowo urządzenie można wykorzystać w nawożeniu względnym do nawożenia lub stosowania fungicydów na każdej roślinie od traw, zbóż po buraki. – Nasze badania udowodniły, że zastosowanie Crop Sensor przynosi zmniejszenie zużycia nawozów azotowych na poziomie 3-10 proc. – zaznacza Krzysztof Gomolla, ekspert Claas. Warto dodać, że do wyliczania dawki można wykorzystać mapę potencjału plonowania z programu 365FarmNet.

Oszczędność cieczy roboczej i nawozów mineralnych

Claas Section Control – automatyczne sterowanie sekcjami. To rozwiązanie sprawdza się podczas pracy z opryskiwaczem i rozsiewaczem nawozów. System pozwala uniknąć nakładania się aplikacji środków produkcji na uwrociach czy klinach. Jak wykazują testy Claas, oszczędności sięgają nawet 97% powierzchni nakładek w klinach, w porównaniu do pracy z opryskiwaczem bez systemu zamykania sekcji. Im więcej sekcji ma opryskiwacz, tym większe są oszczędności.

Satelita rozpozna zasobność stanowiska, czyli 365FarmNet Croop View – pozwala na uzyskanie oszczędności podczas siewu, nawożenia i ochrony roślin. Idea systemu polega na indywidualnym podejściu do każdego fragmentu pola bez konieczności wykonywania prób glebowych czy innych zabiegów, pozwalających poznać zmienność glebową.

Moduł opracowany jest przez 365FarmNet i korzysta z łatwo dostępnych danych satelitarnych stanu biomasy na danym polu. Dzięki tej obserwacji rozpoznawane są różnice w stanie wegetacji na danym stanowisku. System pozwala na automatyczne przygotowanie map aplikacyjnych, a tym samym zastosowanie pełnych dawek azotu czy środków ochrony roślin na fragmentach pól z najlepszym stanem wegetacji lub ich ograniczanie, tam gdzie jest ona słabsza. Oszczędności dzięki stosowaniu 365FarmNet Croop View mogą sięgać 15 - 20 proc. w zależności od zmienności glebowej obserwowanej na polach.

Uniwersalny system nawigacji

Claas Cemis 1200 – terminal zastępuje dotychczasowy uniwersalny terminal S10. Odbiornik i terminal można szybko i łatwo wymieniać pomiędzy różnymi maszynami we flocie, ponieważ współpracuje z ciągnikami Claas oraz maszynami serii: Lexion, Jaguara i Trion. W standardzie urządzenie ma obsługę maszyn ISOBUS ISO-UT oraz zarządzanie zleceniami TC-BAS, które w połączeniu z Claas Telematics pozwala na bezpłatną wymianę zleceń pomiędzy terminalem a programem do zarządzania gospodarstwem, np. 365FarmNet. Cemis 1200 ma 12-calowy wyświetlacz o wysokiej jasności z funkcją multi-touch i ręcznym przełączaniem widoku dzień/noc. Można dowolnie konfigurować obszary robocze i okna dodatkowe do obsługi jazdy automatycznej, zmiennego dawkowania, ISOBUS oraz dokumentacji.

Odbiornik i żyroskop są umieszczone w obudowie anteny SAT 900, która obsługuje:

► wszystkie sygnały korekcyjne Satcor by Trimble RTX na całym świecie,

► EGNOS dla Europy,

► RTK NET i RTK ready.

Sprzęt umożliwia korzystanie z GPS, Glonass, Galileo i Beidou. Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny Satcor 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm. Dla bardziej precyzyjnej pracy opcjonalnie dostępny jest Satcor 3 by Trimble RTX z dokładnością +/- 3 cm. Na potrzeby stosowania w szczególności technologii Controlled Traffic Farming lub Strip-Till za pośrednictwem technologii RTK można wykorzystać sygnał korekcyjny RTK NET.

Sygnał RTK i korekty backupowe

Elementem wszystkich sygnałów RTK jest technologia mostkowania RTK Bridging Standard, która w razie awarii sygnału korekcyjnego w czasie do 20 minut płynnie dostarcza korekty backupowe na poziomie kilku centymetrów. Cemis 1200 umożliwia wykorzystanie tych technologii zamykania sekcji oraz zmiennego dawkowania z wykorzystaniem magistrali ISOBUS. Każdy klient chcący przetestować dodatkowe funkcjonalności systemu GPS Pilot Cemis 1200 może je bezpłatnie przetestować nawet przez 21dni. Claas twierdzi, że oszczędności w zależności od typu sygnału korekcyjnego sięgają nawet 7 proc. wszystkich kosztów ponoszonych na 1 ha uprawy w ciągu roku.

opr. jj

24. maj 2024 05:06