StoryEditor

Skills Poland 2022 – co było najtrudniejsze?

Zmagania w ramach konkursu Skills Poland 2022 mamy już za sobą. Warto jednak zerknąć za kulisy i zobaczyć z czym musieli się zmierzyć mechanizatorzy.

05.12.2022., 17:00h

W dniach 23-25 listopada gdańskie hale wystawowe Amber Expo gościły, już po raz drugi, największy polski konkurs dla młodych profesjonalistów, czyli Skills Poland 2022.

Dwadzieścia dwie konkurencje

– Konkurs, organizowany przez Fundację Systemu Rozwoju Edukacji śmiało może pretendować do tego, aby nosić nazwę mistrzostw Polski i to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że bardzo dynamicznie się rozwija ponieważ w ubiegłorocznej edycji rozegrano 9 konkurencji, a w tym roku najzdolniejsi uczniowie oraz studenci stanęli w szranki już w 22 konkurencjach. A po drugie dlatego, że zadaniem tego konkursu jest wyłonienie zwycięzców, którzy będą reprezentować nasz kraj na przyszłorocznych "mistrzostwach Europy", czyli konkursie EuroSkills 2023 – wyjaśnia dr inż. Mirosław Czechlowski z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który był głównym ekspertem.

Jedną z tych 22 konkurencji była Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, w której wystartowali zwycięzcy pierwszej edycji konkursu Student na medal rozegranego podczas Agro Show w Bednarach.

Usuwanie usterek

W trakcie 3 dni trwania konkursu Skills Poland każdy z zawodników musiał wykonać 6 zadań obejmujących diagnostykę i usunięcie wykrytych usterek wszystkich podstawowych układów pojazdów i maszyn, czyli: silniku, układach przeniesienia napędu i podwozia oraz układach hydraulicznym i elektrycznym. Ostatnim zadaniem było wykonanie przeglądu przedsprzedażnego, czyli przygotowanie maszyny do wydania klientowi.

– Po zakończeniu zawodów okazało się, że zawodnikom najwięcej trudności sprawiło zadanie "silnikowe" polegające na weryfikacji zużycia tulei cylindrowych i tłoków oraz sprawdzeniu poprawności montażu kół zębatych rozrządu. Natomiast najwięcej punktów zawodnicy zdobyli realizując, wydawałoby się trudne zdanie zadanie, polegającym na sprawdzeniu i regulacji ciśnień w układzie hydraulicznym koparki – mówi dr inż. Mirosław Czechlowski.

Zacięta walka o drugie miejsce

Wyniki zmagań zawodnicy poznali podczas gali kończącej ostatni dzień konkursu, na której wręczone zostały medale oraz medaliony doskonałości. W konkurencji Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych pierwsze miejsce zajął Rafał Piechaczek studiujący na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i to on zostanie członkiem Polskiej reprezentacji na konkurs EuroSkills 2023. Drugie miejsce przypadło ex aequo dwóm studentom Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Adamowi Ogrodowiczowi oraz Aleksowi Zielsdorfowi, którzy pomimo zaciętych zmagań zdobyli identyczną liczbę punktów.

Czekamy na wrzesień 2023 r.

Warto dodać, że konkurs EuroSkills 2023 jest organizowany przez nasz kraj i zostanie również rozegrany na terenach wystawy Amber Expo w Gdańsku w dniach 5-9 września 2023 roku. Natomiast w przyszłorocznej edycji konkursu Skills Poland w konkurencji Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych wystartuje trójka zwycięzców konkursu Młody mechanik na medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którego finał, jak zwykle, rozegra się podczas wystawy Agro Show.

opr. Jan Józefowicz, fot. Skills Poland

24. maj 2024 06:18