StoryEditor

Skąd rolnicy mogą brać pieniądze na inwestycje?

Ochrona klimatu promowana przez Unię Europejską może kojarzyć się nie tylko z uciążliwymi przepisami tzw. Zielonego Ładu, ale i możliwością zwiększenia rentowności gospodarstw?
08.02.2024., 09:00h
JAn JózefowiczJAn Józefowicz

Mimo trudności spowodowanych spadkiem opłacalności, które są powodem protestów rolników w całej Europie, właściciele gospodarstw - zwłaszcza młodzi, muszą planować i realizować inwestycje, nieodzowne w czasach bardzo szybkich zmian przepisów i dostępnej technologii. Skąd jednak znaleźć na to pieniądze?

Dofinansowanie unijne czy pożyczka?

Odpowiedzią, choć tylko częściową, są dofinansowania unijne. Te, jak wiadomo, pokrywają jedynie część poniesionych kosztów. Co z resztą? Reakcją rynku na to zapotrzebowanie są oferty banków i instytucji finansowych posiadających specjalne warunki dla gospodarstw. Jedną z takich firm, która pomaga rolnikom m.in. w przejściu na uprawę bezorkową, jest HeavyFinance.

– Mamy dwa rodzaje pożyczek. Tradycyjne - z oprocentowaniem na 9-14% i "zielone" - 0%, w przypadku których rolnik spłaca sam kapitał, a odsetki regulowane są w ramach generowanych przez nas certyfikatów węglowych. Nie ma limitu wysokości pożyczki, musi być ona jedynie zabezpieczona przez posiadaną ziemię lub sprzęt – mówi Wojciech Oleksiejuk z HeavyFinance.

image

Finansowanie zakupu maszy...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
27. lipiec 2024 10:59