StoryEditor

Siewnik Vitasem – co zrobił Pöttinger w trosce o dobre wschody?

Mechaniczny, praktyczny i niezawodny, tak Pöttinger opisuje cechy najnowszej generacji mechanicznych siewników Vitasem
05.04.2024., 11:00h

Aby umożliwić najlepsze wschody w każdym gospodarstwie, niezależnie od jego wielkości, siewniki Vitasem są dostępne w szerokościach roboczych od 2,5 do 4,0 m. Dodatkowo do przygotowania łoża siewnego można je zagregować z różnymi maszynami. Dopasowanie do lokalnych i indywidualnych warunków pracy zapewnia szeroka oferta wyposażenia. Plusem tej maszyny jest też przyjazność obsługi.

Różne warianty redlic zapewniają precyzyjne odłożenie nasion w dobrze uformowany, czysty rowek wysiewu, niemal w każdych warunkach polowych. Precyzyjny system dozowania multi z napędem mechanicznym lub opcjonalnie elektrycznym gwarantuje równomierne poprzeczne rozłożenie nasion.

image
Większa pojemność i łatwiejsze napełnianie dzięki szerokiemu otworowi zbiornika.
FOTO: Pöttinger

Bezpieczeństwo i komfort obsługi

Głównym celem liftingu siewnika było zwiększenie niezawodności działania i łatwości obsługi. Nowa generacja oferuje do 25 procent większą pojemność zbiornika na nasiona. Zapewnia to większą wydajność siewu, zwłaszcza w przypadku nasion dużych a także lekkich. Większa pojemność zbiornika sprawia, że napełnianie jest rzadsza, więc wzrasta wydajność siewu.Duży otwór ułatwia napełnianie z Big Bagów, a szerokie mocowanie worka ułatwia ręczne napełnianie. Poza tym szeroki pomost zapewnia bezpieczne wejście i stabilne oparcie.

image
Optymalna widoczność nawet w nocy dzięki opcjonalnemu pakietowi oświetlenia.
FOTO: Pöttinger

Aby zwiększyć komfort obsługi, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracy w nocy, dostępne jest opcjonalne oświetlenie wnętrza zbiornika wraz ze światłami roboczymi na maszynie.

Ulepszona próba kręcona zwiększa komfort obsługi. Widoczne z boku wanienki kalibracyjne umożliwiają identyfikację błędów i gwarantują bardzo dobrą jakość pracy w rozkładzie poprzecznym. Pöttinger umożliwia wysunięcie dwuczęściowych wanienek z boku. Całą obsługę maszyny oraz proces kalibracji można wygodnie przeprowadzić z lewej strony, co skraca czas przezbrajania.

image
Wanienki kalibracyjne widoczne z boku.
FOTO: Pöttinger

Prosta próba kręcona

Próba kręcona jest standardowo przeprowadzana mechanicznie za pomocą korby kalibracyjnej. Podczas kalibracji mechanicznej zliczane są obroty na terminalu. Przy pięciu ostatnich obrotach rozlega się sygnał akustyczny przygotowujący operatora do zakończenia próby kręconej. Elektryczne wspomaganie kalibracji jest dostępne jako opcja dla maszyn z mechanicznym napędem dozującym. Prostotę obsługi osiągnięto tak, jak w przypadku maszyn z elektrycznym napędem dozowania, gdzie proces kalibracji można wygodnie przeprowadzić po naciśnięciu przycisku.

W ofercie jako opcja dostępny jest również siewnik Tegosem, który umożliwia jednoczesny wysiew drugiego komponentu. Wysiew następuje powierzchniowo, za redlicą siewną. Opcjonalne rolki dociskowe i zagrabiacze zapewniają równomierne przykrycie nasion i zagęszczenie gleby.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Pöttinger

24. maj 2024 05:33