StoryEditor

Siew bezpośredni: sprawdzone rozwiązania w ciągnikach

Siew bezpośredni wymaga ciągników z dodatkowymi opcjami wyposażenia, które pomagają podczas pracy. Zobaczmy co ma na myśli Claas?

26.01.2023., 15:00h

W dobie zmieniającego się klimatu tradycyjne rozwiązania już nie wystarczają. Istotne znaczenie ma tzw. uprawa konserwująca, czyli chroniąca glebę i zachowująca jej produktywność. W tym mieści się pozostawianie resztek roślinnych na powierzchni, bo im więcej na niej ściółki, tym mniejsze przegrzewanie gleby, mniejsza erozja wietrzna i wodna. Poza tym – zdaniem niektórych ekspertów – lepiej zamiast orki siać bezpośrednio w ściernisko i mulcz. Co zatem proponuje Claas? Na pewno ciągniki ze specjalistycznym wyposażeniem..

CTIC 2800 – szybka regulacja ciśnienia w ogumieniu

Niewłaściwie dobrane ciśnienie w oponach niszczy glebę, rozpylając ją w czasie upałów i wygniatając ją podczas pracy na zbyt mokrym podłożu. Co negatywnie odbija się na strukturze gleby, pogarszaniem jej chłonności i tendencją do erozji wietrznej czy spływu powierzchniowego wody i erozji wodnej.

Nie od dziś wiadomo, że za pomocą systemu CTIC 2800 można błyskawicznie zmieniać ciśnienie w oponach. Co ważne, nie zajmuje to wiele czasu, bo zaledwie 1 minuta i 20 sekund wystarcza do zmiany ciśnienia od 0,8 do 1,8 bara dla opon 600/70 R28 i 710/70 R38.

Obsługa tego typu urządzenia ma miejsce na terminalu dotykowym Cebis lub ISOBUS, takich jak Claas S10 lub Claas Cemis 700/1200. System pozwala szybko zmienić ciśnienie w kołach i przełączać je między polem a drogą. Wystarczy wcisnąć przycisk na klawiszach funkcyjnych w podłokietniku wielofunkcyjnym lub na dźwigni obsługowej Cmotion. Automat steruje też w komplecie ciśnieniem kół doczepianego sprzętu do ciągnika, czyli opryskiwaczami polowymi czy przyczepami.

Ciśnienie, balastowanie i ograniczenie poślizgu

Duże ciągniki serii Axion 800 i Axion 900 z Cemos mogą zintegrować sterowanie CTIC bezpośrednio z optymalizacją maszyny dzięki systemowi Cemos. Umożliwia to po raz pierwszy inteligentne, dynamiczne dopasowanie ciśnienia w ogumieniu w połączeniu z innymi parametrami, np. balastem i z uwzględnieniem danych rejestrowanych przez czujniki w ciągniku. Zmniejsza to poślizg kół, szkodliwy wpływ na podłoże i zużycie oleju napędowego oraz zwiększa wydajność powierzchniową.

Terra Trac troszczy się o glebę

Przyjrzyjmy się ciągnikowi Axion Terra Trac, którego napęd jezdny odbywa się za pomocą amortyzowanych wózków gąsienicowych. Zawieszenie maszyny ma 120-mm skok, a dobre przyleganie do gleby pozwala na uzyskanie dużej siły uciągu. Poza gąsienicami o szerokości 635 mm i 735 mm dostępne są dwa kolejne warianty szerokości. Dla pracy w uprawach rzędowych, na przykład przy nawożeniu organicznym lub pracach z pielnikami, Claas oferuje gąsienicę o szerokości 457 mm.

Od jesieni 2021 r. dostępne są gąsienice o szerokości 890 mm, z którymi ciągnik Axion Terra Trac również nie przekroczy szerokości zewnętrznej 3 m. Gąsienice dobrze sprawują się na gruntach ornych i użytkach zielonych, tworząc jedynie minimalne koleiny. Poza tym, dzięki aktywnemu sterowaniu gąsienicami, podczas wykonywania zakrętów nie dochodzi do zrywania wierzchniej warstwy gleby lub darni. Ogumienie przednie tego ciągnika może też być obsługiwane aktywnym sterowaniem ciśnienia przez CTIC 2800.

Cemos – inteligentny doradca operatora

Ten system komunikuje się z operatorem za pomocą terminala obsługowego Cebis i sprzęga wszystkie funkcje pracy maszyny. Claas twierdzi, że jest jedynym na rynku samouczącym się programem, pomagając operatorowi szybko dobierać nastawy dla ciągnika, kultywatora czy pługa. Wspiera operatora w zakresie balastowania i ustawiania ciśnienia w oponach.

Cemos optymalizuje ustawienia silnika, przekładni i przyrządu roboczego. Dzięki temu można pracować zawsze z optymalną trakcją i ochroną podłoża. Zdaniem producenta system pozwala uzyskać:

► wydajność powierzchniową prac polowych większą o 16,3%;

► mniejsze zużycie paliwa o 16,8%;

► oszczędność ogumienia.

Claas wspomina też, że system dodatkowo pozwala szybko wykorzystać cały potencjał maszyny, wpływając na poprawę bilansu CO2 gospodarstwa.

Cemis 1200 – łatwo i precyzyjnie

Nie można mówić o konserwującej uprawie gleby, bez wiedzy o historii zmian jej poszczególnych parametrów, w tym zasobności, plonowaniu itp. Zapis tych danych wykonuje terminal Claas Cemis 1200, który wprowadzono w 2021 r. w kombajnach Trion, a obecnie dostępny jest także dla serii Lexion, Jaguar i ciągników Claas. Oprócz sterowania jazdą automatyczną, system obsługuje dokumentację online, ISOBUS, zarządzanie zleceniami, automatyczne zamykanie sekcji i zmienne dawkowanie.

Opr. Jan Józefowicz, fot. jj i Claas

13. czerwiec 2024 22:35