StoryEditorSIMA Innovation Awards 2022

Samson nagrodzony za czujnik Opti-Sensor do analizy składu obornika

Samson Group otrzymał złoty medal w konkursie SIMA Innovation Awards 2022 za opracowany dla marki Pichon, optyczny czujnik bliskiej podczerwienią o nazwie Opti-Sensor do analizy obornika.
07.11.2022., 12:20h

Już 3 lata temu na targach Agritechnica 2019 w Hanowerze, Samson otrzymał srebrny medal za czujnik NPK do wozów asenizacyjnych. Producent nie spoczął na laurach i w tym roku podczas trwających targów SIMA w Paryżu, zaprezentował czujnik, który znajdzie zastosowanie w rozrzutnikach obornika do analizy składu tego naturalnego nawozu stałego.

image

Samson Pichon czujnik składu obornika Opti-Sensor SIMA Innovation Awards 2022

FOTO: firmowe

- W Samson Group mocno koncentrujemy się na działalności badawczo-rozwojowej – nasze podstawowe działania związane są z optymalizacją precyzyjnego stosowania i wykorzystania nawozów płynnych oraz stałych. Nasze prace badawczo-rozwojowe nad rozrzutnikami są najnowszym kamieniem milowym w tym zakresie. Kilka lat temu wprowadziliśmy na rynek rozrzutnik z najszerszą skrzynią na rynku oraz najnowszą technologią Samson US 2-3. Opracowanie czujnika Opti-Sensor jest potwierdzeniem naszej technologii oraz podkreśla, że dysponujemy rozrzutnikiem, który jest wyposażony tak, aby spełnić przyszłe wymagania. Wierzymy, że dzięki Opti-Sensor znaleźliśmy koncepcję, która będzie w stanie zrewolucjonizować sposób aplikacji nawozów stałych na polach. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi i zaszczyceni, że komitet SIMA Innovation Awards uznał nasze rozwiązanie za godne złotego medalu - powiedział Lars Henriksen, dyrektor generalny Samson Group.

Opti-Sensor powstał przy współpracy trzech firm

Celem projektu prowadzonego przez Samson Group przy współpracy Inrea oraz Photon Lines było opracowanie zintegrowanego systemu spektroskopii, który określałby ilość składników odżywczych zawartych w oborniku. Każdy z partnerów zajął się inną częścią projektu: Inrea opracowała bazę danych 500 produktów organicznych pochodzących od różnych zwierząt gospodarskich, firma Photon Lines opracowała czujnik, a Samson Group określił zainstalował czujnik na rozrzutniku i określił wymogi dotyczące pracy.

image

Samson Pichon czujnik składu obornika Opti-Sensor SIMA Innovation Awards 2022

FOTO: firmowe

Czujnik NIR do analizy składu obornika

Wbudowany w boczny panel rozrzutnika Opti-Sensor wykorzystuje spektroskopię w bliskiej podczerwieni (czujnik NIR), czyli metodę już sprawdzoną w rolniczych zastosowaniach, np. do analizy składu gnojowicy, sieczki z kukurydzy czy kiszonki. Próbkowanie obornika w czasie rzeczywistym pozwala określić zawartą w nich ilość suchej masy, azotu amonowego, a także węgla, fosforu czy potasu. Wyniki prezentowane są na bieżąco na wyświetlaczu w kabinie.

image

Samson Pichon czujnik składu obornika Opti-Sensor SIMA Innovation Awards 2022

FOTO: firmowe

Precyzyjny rozrzut obornika

Obornik, jako stały nawóz naturalny, jest bardzo niejednorodny, co utrudnia jego precyzyjny i równomierny rozrzut. Producent zapewnia, że dzięki zaprezentowanemu czujnikowi optycznemu, będzie można lepiej wykorzystać potencjał obornika. Analiza składników odżywczych w czasie rzeczywistym daje możliwość kontrolowania dawki, co ma się przełożyć na ograniczenie niedostatecznego lub nadmiernego nawożenia. Lepiej wykorzystany obornik, to również ograniczenie zużycia nawozów mineralnych i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Artur Jakubek

24. maj 2024 05:38