StoryEditor

Rozlicz usługi z sąsiadem co do grosza

Oczywiście przysłowiowy grosz nie jest problemem, ale chodzi o zasady rozliczania usług rolniczych. W tym zakresie nieoceniona jest automatyczna dokumentacja pracy sprzętu różnych marek.

07.01.2023., 09:00h

Jednym z takich rozwiązań jest rozbudowana platforma do cyfrowego zarządzania gospodarstwem oferowana przez 365FarmNet Polska. W omawianym przypadku chodzi o moduł ActiveDoc. Umożliwia on automatyczne dokumentowanie wszystkich prac związanych z produkcją roślinną, od uprawy gleby, przez nawożenie i siew aż po działania w zakresie ochrony roślin i żniwa. Moduł oferuje aktualizowany co minutę przegląd pozycji aktywnych maszyn, niezależnie od ich producenta. Maszyny są przedstawiane na mapie gospodarstwa. Ponadto moduł ActiveDoc ma różnorodne możliwości analizy dotyczące czasu pracy na polu, czasów postoju oraz czasu transportu i przejazdu drogami. Dzięki temu ActiveDoc oferuje szybki przegląd wydajności pracy maszyn, w tym faktycznie przepracowany czas. Trzeba dodać, że moduł ActiveDoc jest częścią systemu 365Active. Dokumentację prowadzi się przez aplikację 365Active. Większą automatyzację zapewniają dodatkowe nadajniki 365ActiveBox z wbudowanym akumulatorem, to żółte skrzynki, które mogą współpracować z maszynami różnych marek.

365Active od uprawy po żniwa

365Active to automatyczny system do pełnej rejestracji procesów roboczych i prowadzenia dokumentacji w rolnictwie, w tym:

► uprawa gleby (orka, bronowanie, zgrabianie),

► czynności pielęgnacyjne (wałowanie, spulchnianie, włókowanie),

► nawożenie (mineralne i organiczne),

► ochrona roślin,

► siew,

► żniwa (protokół transportu zbiorów).

Krone SmartConnect Solar

Firma Krone ze Spelle opracowała rejestrator danych o nazwie SmartConnect Solar. System ma funkcje telemetryczne do wszystkich typów maszyn rolniczych i jest obsługiwany przez portal internetowy Krone Smart Telematics. Nowe urządzenie telemetryczne rozwiązuje problem wdrażania rozwiązań cyfrowych w maszynach, tj. kosiarkach, przetrząsaczach, glebogryzarkach, które do tej pory nie miały własnej elektroniki. Więcej szczegółów w najnowszym wydaniu Profi 1/2023 na str. 66-67.

Actimat firmy Muller Elektronik

Ten model przeznaczony jest do monitorowania i zapisu danych związanych z czasem pracy maszyny. Uruchamia się automatycznie dzięki czujnikowi wibracji i wyłączy się momencie pozostawania maszyny w bezruchu przez dłuższy czas niż 3 minuty. Pomiar czasu zostaje uznany za ważny, gdy maszyna porusza się przez dwie minuty, co ma zapobiec rejestrowaniu przez licznik czasu bez użycia sprzętu. Wyświetlacz pokazuje godziny pracy. Actimat pracuje z zainstalowaną na stałe baterią i nie można go otworzyć. Na europejskim rynku jest więcej rozwiązań pozwalających na automatyczną rejestrację pracy sprzętu rolniczego.

Opr. Jan Józefowicz, fot. firmowe i Profi

13. czerwiec 2024 21:19