StoryEditor

Robot Naio Technologies w ofercie Agrihandlera

W 2021 roku firma Agrihandler nawiązała współpracę z francuskim producentem maszyn Naio Technologies, a ostatnio sprzedała maszynę do klienta.

13.01.2023., 17:00h

Ten startup z Tuluzy ma spore doświadczenie bo już od 11 lat opracowuje w ścisłej współpracy z rolnikami autonomiczne roboty dla rolnictwa. Głównym zadaniem tego sprzętu jest uporanie się z problemem niedoboru pracowników w gospodarstwach rolnych, zmniejszenie wysiłku fizycznego i ograniczenie stosowania chemicznych środków chwastobójczych

Cztery roboty polowe

Jedną z podstawowych cech robota autonomicznego jest możliwość pozostawienia go samodzielnie na polu, aby mógł zająć się powtarzalną, monotonną pracą szczególnie uciążliwą dla człowieka taką jak plewienie czy siew.

Aktualnie Naio Technologies ma w ofercie cztery autonomiczne roboty:

► OZ – przeznaczony jest do uprawy warzyw, szkółek, ziół itp. - uprawianych na polu jak i pod osłonami.

► DINO - (przeznaczony dla posiadaczy wielkopowierzchniowych upraw warzywnych)

► TED - (przeznaczony do prac w winnicach)

► Najnowszym modelem firmy Naio jest robot Orio. Zaskakuje on nie tylko swoją funkcjonalnością, ale też wymiarami. Na jednym ładowaniu może pracować do 10 godzin i zastąpić pracę kilkudziesięciu pracowników. Dzięki mnogości osprzętu znajdzie zastosowanie nie tylko w uprawach warzywniczych ale również szkółkarskich i w trakcie innych prac polowych.

Jeden robot i wiele narzędzi

Zastosowane rozwiązania pozwalają na samodzielną pracę na wyznaczonym obszarze bez nadzoru człowieka. Podczas prezentacji w firmie Naio Technologies można było zobaczyć jak sobie radzi ten robot. Producent zademonstrował zwrotność i funkcjonalność Orio oraz kompatybilność z istniejącymi na rynku narzędziami.

W czerwcu 2022 r. Agrihandler jako pierwszy w Europie otrzymał egzemplarz Orio, który był udostępniany na liczne pokazy i imprezy polowe oraz targi branżowe. Testy z klientami zainteresowanymi robotami autonomicznymi zaowocowały sprzedażą wersji Orio do Lasów Państwowych. Agrihandler jako pierwszy na świecie sprzedał ten sprzęt Nadleśnictwu Podanin. Maszyna będzie pracowała w szkółce leśnej z pielnikami, siewnikami, rozsiewaczem do nawozów i innymi narzędziami.

opr. Jan Józefowicz, fot. Agrihandler

21. maj 2024 05:03