StoryEditorWiadomości ze świata

Roboractor – czyli skrzyżowanie ciągnika, koparki i ładowarki rodem z Korei!

Małe przedsiębiorstwo Daheo Agricultural Machinery z Korei od 2014 roku pracuje nad traktorem do zadań specjalnych. Roboractor w jednej maszynie łączy szereg ciekawych i przydatnych rozwiązań.

26.12.2022., 22:20h

Daheo Agricultural Machinery Co Ltd. specjalizuje się w produkcji specjalnych obsypników do upraw zatopionych w wodzie, tj. ryż. Jednocześnie od prawie 10 lat, młode przedsiębiorstwo rozwija znacznie bardziej złożoną technologię, jaką jest Roboractor. Maszyna o mocy 105 KM to szwajcarski scyzoryk wśród traktorów oraz mieszanka ciągnika, ładowarki teleskopowej i pojazdu transportowego.

Roboractor – uniwersalny, jak szwajcarski scyzoryk

Umieszczona po lewej stronie maszyny kabina, zostawia miejsce na obrotowe ramię koparki. Aby uzyskać łatwy dostęp do zlokalizowanego centralnie silnika, kabina ma możliwość odchylenia. Roboractor jest stabilny podczas operowania ramieniem, dzięki systemowi hydraulicznego poziomowania. Duży kąt skrętu kół przedniej osi portalowej, który wynosi 100 stopni, zapewnia niezwykłą zwrotność maszyny. Roboractor może poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, co umożliwia szybkie przejazdy z pola do gospodarstwa.

Daheo Agricultural Machinery Co Ltd.

Założycielem Daheo Agricultural Machinery i pomysłodawcą ciągnika Roboractor jest Kim Joong Ho, którego jednym z pierwszych osiągnięć był kombajn do ryżu. Wymagał on jednak do współpracy ciągnika z wyposażeniem do pracy wstecz. Tak zrodziła się koncepcja wszechstronnego ciągnika. Prototyp Robotractora pracował na polach już w 2010 roku, a 4 lata później sprzedano pierwsze sztuki w Korei. Maszyna jest składana ręcznie, więc wolumen, ktory co roku opuszcza fabrykę Okcheon jest niewielki. Producent oferuje również własny osprzęt, tj. obciążniki przednie, platformy z możliwością wywrotu czy maszt do wózka widłowego. Za pomocą specjalnie opracowanego szybkozłącza, do ciągnika można również zaczepiać narzędzia zawieszane na TUZ.

opr. aj

fot. firmowe

19. maj 2024 12:51