Wskazówka 1. Dokładny siew
Skuteczne bronowanie wymaga solidnych przygotowań. Łoże siewne musi być równe i dobrze zagęszczone. Im równomierniejszy siew, tym równomierniejsze wschody – to ułatwia optymalne ustawienie brony. Gleba nie powinna być zbrylona, lecz możliwie sypka. Podczas siewu zwróć uwagę, czy pogoda pozwoli na bronowanie przed wschodami.
Wskazówka 2. Przykrywa, nie wyrywa
Efektem bronowania powinno być raczej przykrywanie chwastów niż ich wyrywanie. Należy to zawsze uwzględniać przy ustawianiu brony. Im wyższa prędkość, tym większy efekt przykrycia, ale i ryzyko uszkodzenia rośliny uprawnej. W większości przypadków trzeba się liczyć z 1–5% uszkodzeń.
Wskazówka 3. Odpowiednia pogoda
Aby efekt bronowania był trwały, warunki pogodowe podczas zabiegu muszą być odpowiednie: wyrwane lub przykryte rośliny powinny wyschnąć. Idealne warunki to słońce w południe i wietrzna pogoda. Jednocześnie trzeba uważać na stan roślin uprawnych: po południu rośliny uprawne są bardzie wiotkie i mniej podatne na uszkodzenia. Gleba powinna nadawać się do zabiegu – być drobno pokruszona i sypka. Tylko wtedy możliwe jest pożądane przykrywające działanie brony.
Wskazówka 4. Właściwy moment
Bronowanie zaczyna się tuż po siewie,